Bugun...YENİ ÇELTEK MADEN OCAĞI İŞÇİLERİ AÇLIK GREVİNDE
Tarih: 11-09-2019 10:11:54 + -


Merzifon’da faaliyet gösteren Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesinde çalışan maden işçileri, kuruluşun kapatılması ve işsiz kaldıkları iddiasıyla maden ocağında açlık grevine başladı.

facebook-paylas

YENİ ÇELTEK MADEN OCAĞI İŞÇİLERİ AÇLIK GREVİNDE

Merzifon’da faaliyet gösteren Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesinde çalışan maden işçileri, kuruluşun kapatılması ve işsiz kaldıkları iddiasıyla maden ocağında açlık grevine başladı.

Merzifon Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesi önünde toplanan ve eylem yapan 253 işçiden, 50'si yazdıkları dilekçeleri yetkililere bırakarak ocağa inerek açlık grevine başladı.

Maden ocağı işçileri, eylemlerine sorunları çözülünceye kadar yer altında devam edeceklerini söyledi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı Cemil Güven, Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri A.Ş'nin Soma Holding’e bağlı Gürmin Enerji A.Ş. ile sözleşmesini iptal ettiğini ve burada çalışan bütün işçilerin işsiz kaldığını belirtti.

HELAL EKMEK YİYEMEZ OLDUK

Merzifon Çeltek Şube Başkanı Güven, “Bu işletme 2013 yılında Soma Holdinge rödavans karşılığında verildi. Daha sonra ilk geldiğinde kötü niyetini belli ederek 13 arkadaşımızı çıkardı. Daha sonra ki dönemlerde Soma yangınıyla beraber biz burada helal ekmek yiyemez olduk. Her seferinde eylem yaptık maaş aldık, her yetkiliye şunu dedik. Biz eylem yapıp maaş almaktan öte bu işin çözülmesini istiyoruz. Bizim bu Soma’nın zulmünden kurtulmamız gerekiyor. Bize yapacağını iyilik, bir maaş ödemek, iki maaş ödemek veya bizim eylemimize son verdirmek değil, bu işi çözün bizde rahat edelim sizde rahat edin. Geldiğimiz son durum şu 5 Ağustos 2019 tarihinde Yeni Anadolu yani ismini değiştiren Yeni Çeltek, Soma Holdinge Gürmin A.Ş.’ye ihtar verdi dedi ki bir ay sonra işletmenin rödavans ihalesini iptal ediyorum çünkü sen hiçbir yükümlülüklerini yerine getirmedin. Bugün itibariyle Soma Holding Gürmin A.Ş.’nin sözleşmesi iptal oluyor burada. Sözleşme iptal olduğu için buradaki 253 kişi de işsiz kalıyor. Bizim bu zamana kadar 1 aydır uğraşıyoruz. Her noktaya en az 10 kere gittik. Hiçbir yerden net olarak siz şurada çalışacaksınız, işiniz şu, sosyal haklarınız şu denmedi. Bizim geriye dönük tazminatlarımız kimse tarafından net olarak belirtilmedi. Hep yuvarlak bir çember içerisinde anlatıldı. Bugün itibariyle gerçek şu bugün itibariyle buradaki 253 kişi işsiz. Okullar açıldı sabah bütün herkes çocuklarının elinden tuttu okula gitti. Oysa biz buraya eyleme geldik. Bizim ailemizin çocuklarımızın bildiği bir gerçek var, yarın bu insanlar işsiz. 22 Ağustos 2019 tarihinde Amasya mitinginde Sayın Cumhurbaşkanımız şöyle dedi. Yeni Çeltek Linyit İşletmesi bölgenin en önemli işletmelerinden birisidir. Burayı yeni bir yapıyla ve hiç işçinin hiçbir hak kaybı olmadan yeni bir yapıya kavuşturacağız dedi. Ama bugün geldiğimizde 253 kişi işsiz. Bu çözüm bulunmadığı taktirde eylem nereye kadar giderse bu arkadaşlar adına söylüyorum asla dönmeyeceğiz. Çünkü bizim de geçindirdiğimiz çocuklarımız, ailelerimiz var.” ifadelerini kullandı.

253 maden işçisi eyleme istediklerini alana kadar devam edeceklerini vurgulayarak, 50 kişilik maden işçisi yer altında açlık grevine başladı.
Kaynak: Pusula Haber MerkeziEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI