Bugun...


Servet ARSLANER


facebook-paylasŞİMDİ SIRA, KALİTELİ YURTTAŞ YETİŞTİRMEYE GELDİ, GELMELİ..!.. (31.05.2018)
Tarih: 31-05-2018 04:47:00 Güncelleme: 31-05-2018 04:47:00


Ülkemiz son yıllarda yaptığı ekonomik ataklarla belli bir aşama kaydetti. Yollarımız duble oldu, her ilimizde en az bir üniversite ve havaalanı yapıldı. Pek çoğumuz araba sahibi oldu. Bir şekilde tatile çıkabiliyoruz. Yurt dışına çıkışlarımız arttı. Eskiden yurt dışına belli zümreler gider, uçağa yine aynı tip kesimler binerdi.  Hicaz’a da ağalar ve oldukça varlıklıların samimiyetle inançlıları giderdi. Şimdilerde Hacca gitmek için sadece sıra bekleyen aday sayısı 3 milyona yaklaştı. Bundan sonra hiç talep gelmese bile 30 yılda ancak eritilebilecek bir talep miktarı var. Artık öyle herhangi bir evde değil, tümüyle modern evlerde oturma talebi adeta patlamış vaziyette. Alışveriş merkezlerini tıka basa dolduruyoruz. 1980’li yıllarda kişi başına araba sayısı bakımından Yunanistan’ın dörtte bir kadardık. Şimdilerde ise, önemli sayıda hanemizde en az 2 araba bulunmaktadır.

Elbette dünyanın en kalkınmış ülkesinde bile toplumun “Yukarıdakiler” ve “Aşağıdakiler” diye tasnif edilebilecek katmanları vardır.Bu hâl, Sosyalist ülkelerde de böyle olmuştur. Meselâ;  kişi başına Millî Geliri 55 bin dolar olan 330 milyon nüfuslu ABD’de 70 milyon insan açlık sınırının altında hayat sürdürüyor. On milyonlarca evsizi ve barksızı var.

Ülkemiz için bütün bunlar tamam, lâkin; son model arabasının içinden en işlek caddeye sigara paketini veya pet şişeyi atmaya devam edebilen sorumsuzlarımız o kadar çok ki. Evimizde yapamadığımız toplumu rahatsız eden bir çok davranışı ve davranış bozukluklarını  caddelerde, sokaklarda ve meydanlarda hiç bir sorumluluk ve kaygı duymadan yapar olduk.Sokaklara gelişigüzel park etmekten tutun da, yerlere tükürmeye, hemen yanımızdaki çöp kutusuna rağmen sigara izmaritini sokağa fırlatmaya, çekirdeği meydanlara çitlemeye kadar pek çok kötü alışkanlığımızdan ve sorumsuzca davranışlardan vazgeçmedik.

Dememiz o ki; maddi açıdan belli bir refaha ulaşabiliriz, ancak eğitim, sorumluluk bilinci, şuurlu yurttaş ve kültürel birikimli  insan olma ve yetiştirme açısından onu destekleyemez isek; gelecek açısından endişelenmek zorundayız. Onun için, Türkiye olarak galiba sıra ‘insan kalitesini’ artırmaya geldi. Bunu fark edemeyenler bilsin ki, hemen ve derhal görmeli. Çünki, elde ettiklerimizi başkalarına tahakküm için kullanmaya başladıkça toplumsal huzuru da bozarız ve hattâ bozuyoruz.

İnsan kalitesinin arttırılması aileden başlıyor. Kaliteli aileden kaliteli ve kültürlü bireyler yetişiyor. Geçenlerde sosyal paylaşım sitelerinden birinde okumuştum : Bir öğretmen şöyle diyordu; “ Herkes okullarda kaliteli öğretmen arıyor. Bilmiyorlar ki, biz öğretmenler de kaliteli öğrenci arıyoruz. Ailenin eğitemediği çocuğu bizim eğitmemiz mümkün değil.”  Konfiçyus, bundan 2550 yıl önce bunun için şöyle dememiş miydi: “...İNSAN YETİŞTİRMEK İÇİN 100 YILA İHTİYAÇ VARDIR.”  Korkarım ki gecikiyoruz.!.

Gerçekten de, çöpü çöp kutusuna atmayı, toplu taşıma araçlarına sırayla binmeyi, bir ATM önünde ya da her hangi bir kuyrukta, bekleyenlerin hakkını hiçe sayan tarzda işi işgal noktasına getirmemeyi, yerlere tükürmemeyi ancak ailemizden öğrenebiliriz. Bilelim ki, eğitim kurumlarında bunları sadece pekiştirebiliriz.

Son yıllarda gelir düzeyi artan insanımızın tenezzülsüz ve mağrur davranması, çekirdek ailenin gerçekten de çekirdek hâle gelmesi ve netîce itibariyle, yükselen egolar sonucu oldukça vurdumduymaz olduk.Artık aileler, toplum  ve devlet olarakarabalara, makam arabalarına, binalara, yollara, çocuğumuzun kabrisleri ve elektronik aletlerimizin kalitesine verdiğimiz değer kadar, insan kalitemizin artmasına da önem vermeliyiz. Bunu başarmak için, durgun suya atılan taşın çıkardığı hâleler misâli, önce eğitilmiş aileden eğitimli topluma ve nihayet hepsinin üstünde yer alan hakîki mânâda “Talim ve Terbiye” = “Eğitim ve Öğretim” yuvalarına ulaşmamız artık farzlar üstü farz hâlini almıştır. Aksi halde;  tedavideki gecikmenin iflası ya da hazîn sonu getirdiği mâlûmlarınızdır...Ves-selâm..!..

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI