Bugun...


Servet ARSLANER


facebook-paylas97 Yıl Önceden Bir Ses ve Bir Kalem Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU Diyor ki : 06 Nisan 1921 –İkdam Gazetesi (15.05.2018)
Tarih: 15-05-2018 18:02:00 Güncelleme: 15-05-2018 18:02:00


“ Dün Ayasofya, Bayezıd, Şehzadebaşı CâmIleri, emsâli görülmemiş bir cemaatle dolup taştı. Kadın-erkek, çoluk-çocuk binlerce Müslüman, 6 gün önce, yani 31 Mart 1921 günü Sakarya önlerinde şehit düşen mübârek din ve kan kardeşlerinin ruhuna ithaf edilen Mevlîd-i Şerife iştirak için bu mâbedlere koştu.

 

Dün birden bire  kendimi, o heybetli cemaatin içinde bulur bulmaz, sandım ki yeniden doğuyorum.                10 yaşımdan 32 yaşıma kadar geçirdiğim meş’ûm bir devrin bütün o tesirleri, izlenimleri ve zihnimize verdiği dîni dışlayan ve beynimize iyice kök salmış hükmü, birden bire üstümüzden sıyrılıverdi...Gençliğimi kuşatan bütün o meş’ûm şüpheler, tereddütler, îmânımın zayıf düştüğü o buhranlı anlar, şeytânî  îmânsızlığın, depremi hatırlatan nöbetleri, bu mâbedin uhrevî, ulvî ve cezbedici havası içinde, cemaatin sıcaklığında eriyip yok oldu. Rabb’ime binlerce kez hamd-ü senâlar olsun ki ; dünden beri, hakîki mânâda hakîkat ve selâmetin câmî ile cemaat dışında olamayacağına artık kesinkes kânî oldum.

 

10 seneye yakındır  Batı’ya uymak için açtığımız o konferans salonlarında, halkı zorla topladığımız o mitinglerde görülen şeyler, işitilen sözler, bir hocanın câmîde okuduğu bir menkıbenin gölgesinde ve cemaatin derûnî sükûtu önünde bana ne kadar yavan ve boş göründüler. Meğer biz, içinden çıktığımız hakîki âlemi bırakıp onun yerine yapmacık (sun’î) bir âlem icad etmek istemişiz. Ve sınırlarımızda askerlerimiz bizi   ” Allah  Allah.!.”nidâlarıyla  savundukları esnada biz, Allah’tan başka şeylere yönelmişiz. Dün ilk defa olarak bütün çıplaklığı ile anladım ki, bizim 12 seneden beri bu Halka yaptırmak istediğimiz şeyler, birer maymunluktan ibaretmiş. Yönümüzü neden bu kutlu mâbedlere döndürmemişiz ? Niçin bunca Cemaati, bir sokak kalabalığı ve cühelâ yığını olarak görmüşüz ? Şu cemaat ki; bütün birleşme ve kenetleşme gücünü dinden alıyor. Evinin  barkının, vatanının memleketinin kalbinin attığı mukaddes mekânlar şu câmîlerdir. Başı sıkışınca, ruhu daralınca koşup sığındığı, gönlü ferahlayınca şükür için koşup toplandığı bu mukaddes mekânlardır.

 

Dün ilk defa, câhil ve tembel bir kitle sandığımız şu mübarek insanlar, şu İslâm Cemaati, Memleketimin aydınlarına bazı ulvî hakîkatlerin sırrını bir kez daha öğretti.

- Bunlardan biri ; kalbin akıldan üstün olduğudur.

- İkincisi ; bağlılık ve samîmiyet, îmân ve Millî muhabbet dışında kurtuluş yolu bulunmadığıdır.             

Üçüncüsü ise ;  Millet ve Ümmet mevhumlarını birbirinden ayırmamak gerekliliğidir...”

 

Bu yılki Ramazan ayının gelişine izâfeten, Gâzî Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin Kurucu kadrolarının büyük bir îtibar atfettikleri merhum Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 97 yıl önce Sakarya Savunmaları esnasında kaleme aldığı devrin en büyük gazetesindeki makalesini yayınladık.Yayınladık ki; Türk’ün, dünyadaki mazlum Milletlere emsâl teşkil etmiş olan İstiklâli, hangi ruh ile kazanılmış görüle. O ruhtan ayrılarak sergilenen riyâkârlığın ve daha da ötesi durumun, bu aziz Ülkeye ve bu necip Millete ne kadar pahalıya mâlolduğu da görüle..!.. Ordumuzun Askerî Talimatnamesinden : “Bizim askerimiz, düşman üstüne “Allah Allah..!..” nidâları ile saldırır.” İbaresinin, Lâikliğe aykırı olduğu iddiası ile kaldırılması teklifini yapan ordu komutanlarına, bu şanlı Milletin nasıl oldu da ve neden katlanmak zorunda kaldığı da; bilinsin istedik...

      Mübarek Ramazan ayının, ülkemize ve dünyaya hayrlara vesîle olması niyâzı ile...Ves-selâm..!...

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI