Bugun...

facebook-paylasBir Genetikçinin Notlarından… KAN GRUPLARININ TARİHÇESİ 2 (21.04.2018)
Tarih: 21-04-2018 19:11:00 Güncelleme: 21-04-2018 19:11:00


1800 lü yılların sonuna geliniyordu. Yapılan pek çok deney ve çalışma neticesinde kan gruplarının varlığı kendini göstermeye başlamıştı. Bilim adamları, insanlardan alınan kanları tüplerde karıştırınca kırmızı kan hücrelerinin yapıştığını gördü. Yine de alınan kanlar hasta insanların kanları olduğu için sağlıklı insanlarınkinde yapışma olup olmadığı hiç merak bile edilmiyordu.

Ta ki Landsteiner’ a kadar… Avustralyalı doktor Landsteiner sağlıklı bireylerden de alıp karıştırdığı kanlarda yapışma ve gruplaşma olduğunu fark etti. Laboratuvarında çalışan herkesten kendi de dâhil kan örnekleri alıp çalışmalarına başladı. Her kan örneğini kırmızı kan hücresi ve saydam plazma şeklinde ayırıp, kanın plazma bölümünü başka insanın hücreleriyle birleştirdi. Kümeleşmenin sadece bazı insanların kanlarının karışmasıyla olduğunu fark edince kümeleşme durumlarına göre gruplandırıp A, B ve C şeklinde isimler verdi. C ismi ilerleyen yıllarda 0 olarak değişti ve bugün ki A, B ve 0 kan grupları bu sayede bulundu.

Landsteiner bu kümelenmelerin sebebini bulmak istiyordu. Önce A grubu bir kandaki plazma ile yine A grubu başka bir insanın kırmızı kan hücrelerini karıştırdı. Plazma ve hücrelerin sıvı halini koruduğunu ve kümelenme yapmadığını gözlemledi. Sonra A grubu plazmayı B grubu başka bir insanın kırmızı kan hücreleriyle karıştırdı ve hücrelerin plazmadan ayrıldığını ve kümeleştiğini gördü. Son olarak 0 grubu plazmayı hem A hem B kan grubu kırmızı kan hücreleriyle ayrı ayrı karıştırdığında ikisinde de sıvı halin korunduğunu, hücrelerin kümeleşme yapmadığını fark etti.

Kan naklinde ya da aktarımında tehlikeli durum aslında zaten bu kümelenmelerdir, çünkü vücutta pıhtılaşma yapar ve kan akışı sağlanmaz. Örneğin A kan grubundan olana B kan grubu verilirse kırmızı kan hücrelerinin bir araya gelip kümelenme yapması ve plazmadan ayrılması sebebiyle kan akışı bozulur, kanamalar artabilir, soluk almak vermek zorlaşır ve ölüm riski doğar. Landsteiner tüm bu çalışmalarını 1900 yılında makale olarak yayınlamıştır ve kan gruplarının dağılımı ile ilgili inanılmaz çalışmalara imza atmıştır. 1930’da tüm bu çalışma ve gayreti neticesinde Nobel ödülünü almıştır.

Fakat kan gruplarının bulunması zihinlerde yeni bir soruya da kapı aralamıştır. Kan grupları neden vardır ve neye göre değişiklik gösterir?...

1900 lü yıllarda Landsteiner’in yaptığı çalışmalar ışığında kan grupları bulunduktan sonra artık 20. yüzyıl boyunca bu grupların neye göre oluştuğu sorusu yankılanıyordu. Yapılan deney ve çalışmalar da bu farklılığın kaynağının ABO isminde tek bir gen olduğunu ortaya çıkardı. Bu gen sayesinde kan grubu sistemindeki her kan için değişik protein dizilimi ve çeşitliliği oluşuyordu. Böylelikle bireylerde ABO geninin farklı proteinleri sayesinde farklı kan grupları oluşuyordu.

Velhasılı yüzyıllar süren ve tabiri caizse vücut için ab-ı hayat hükmünde olan kanın nakli, gruplandırılması hatta gen boyutu da dâhil binlerce çalışma neticesinde elde edilen bilgi ve deneyimler, insanlığa sağlık alanında büyük katkılar sağlamıştır. Bugün sorunsuz kan aktarımları, kan kayıplarında başarılı müdahaleler yapılıyor ve genetik ilmi sayesinde henüz doğmayan çocuğun bile anne karnında kan grubu biliniyorsa, bunda tüm bu çalışmaların desteği büyüktür. Umalım ki daha nice bilinmeyen ve keşfedilmeyi bekleyen bilgiler bilim adamlarımız sayesinde gün yüzüne çıksın.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI