Bugun...


Habibe Nur ATMACA


facebook-paylasBir Genetikçinin Notlarından… EVLERİMİZİN MİKROP YUVALARI
Tarih: 15-03-2018 11:14:00 Güncelleme: 15-03-2018 11:14:00


Özellikle küçük bebeği olanlar ve evcil hayvan besleyenler dikkat! Bu yazımızda her gün süpürsek bile ne yazık ki asla tam anlamıyla temiz olmayan evlerimizdeki halılardan bahsedeceğiz. Yapılan araştırmalar neticesinde alafranga tuvalet oturaklarından 4.000 kat daha kirli, ve her bir metrekaresinde neredeyse 200.000 bakteri olduğu bulunan ev halıları meğer sağlığımızın asıl düşmanlarından biriymiş.

Halı bakteri ve mikroplarının vücut için zararları astım, nefes sıkıntıları, boğaz kaşıntıları ve öksürük, bunun dışında da ishal, mide krampları ve sindirim problemleridir. Peki bu kadar mikrop ve bakteri ev gibi temiz bir ortamda nasıl olabilir? 1. nedeni evcil hayvanlardır, ne kadar tuvalet eğitimi verilirse verilsin bu hayvanların dışkıları havayla temas edip tozların halılara inmesiyle dışkılarındaki mikroplar halılara geçebilir, yine yuvarlanmaları ve tüy dökmeleri cabası. 2. nedeni de dışarıdan kıyafetlerimiz ve ayakkabılarımızla getirdiğimiz mikroplardır. E ayakkabıyla eve girecek kadar medenileşmedik (tüm kir ve pisliği yattığın ve yemek yediğin evine, kısaca yaşam alanına sokmanın nesi medenilikseJ) ama kıyafetlerimiz buna mani değil. Ofislerimizde, toplu taşımalarda, oturduğumuz banlarda dahi kıyafetlerimize yapışan nice bakteri evimize bu şekilde girebilir. O sebeple sağlıklı olanı dışarından eve geldiğimizde üzerimizdekini değiştirmektir. Emekleyen, yuvarlanan ve ağızlarına bulduğunu atan bebeklerimizi, yere oturmayı ve yatmayı seven bir millet olan bizleri düşündüğümüzde halı temizliğinin önemini umarım şimdi anlamışızdır.

Halılarımızı her gün çekim gücü kuvvetli bir makine ile süpürmek iyi olacaktır. Çünkü vücudumuzdan dökülen deriler, hakeza saç ve kıllar bu halıları bakteri ve maytlar için eşsiz bir yaşam alanı kılar. 1 gr deri döküntüsü 1 milyon maytın beslenmesi için yeterlidir. Süpürmenin yanında en iyi temizleme yolu (kimyasal maddeleri tercih etmeyenler için söylüyorum) pek çok ev hanımının tercih ettiği karbonat, mısır nişastası veya unu, nane veya defne yaprağı ile gülsuyu veya lavanta gibi koku ve esans verici maddelerdir. Karbonat kirin yumuşaması için, mısır nişastası kirin yapışması için, nane veya defne yaprağı dezenfektan amacıyla, esans verici şeyler de hoş koku için kullanılır. Bu malzemeleri karıştırıp, halıya toz şeklinde serpip 1 saat bekledikten sonra süpürmek temizlik açısından daha işe yarar bir etki sağlayacaktır. Tabi daha detaylı temizlikler için olmazsa olmazlar ise arap sabunu ve sirke ile halıları ovalamaktır. Tüm bunlar kimyasaldan uzak, organik temizlik malzemeleridir.

İşin özü; evlatlarımızla, kardeşlerimizle boğuşmayı, bebeklerimizi yatırıp gıdıklamayı, onun emeklemelerini izlemeyi, halıların üstünde oyunlar oynamayı, bir şeyler yemeyi hepimiz çok ama çok seviyoruz, öyleyse bu sevdiğimiz şeylerin bize zararlı olacağı aşamayı dikkate almalı ve aslında yaşam alanımız olan halılarımızın temiz kalmasına özen göstermeliyiz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI