Bugun...


Habibe Nur ATMACA


facebook-paylasBir Genetikçinin Notlarından...BROKOLİYE EVEEEEEET
Tarih: 21-02-2018 15:39:00 Güncelleme: 21-02-2018 15:39:00


İsmi bile kalifiye, asortik. Brokoli! Öyle herkesin yanaşmadığı, pek bilmeyiz biz bunu dediği, damak tadımıza hitap etmiyor hatta gâvur sebzesi bize uygun değil diye bile düşünülen sebzecik. Öyle yabancı ki dilimize uyarlanmamış bile, yabancı dilde broccoli, Türkçe ’de brokoli.

Yok yok öyle her şeye uzak olmamak, hele ki sebze ve meyveleri benimsemek ve tüketmek lazım. Niye mi? Özellikle kadınların bu sebzeyi bolca tüketmelerini salık veriyor uzmanlar, sebebi ise rahim ve göğüs kanserine iyi geldiği. Yüksek östrojen yani kadınlık hormonu ile bağlantılı bu kanserlerde, östrojen seviyesini düşürmede, dengede tutmada, vücuttan fazla östrojeni uzaklaştırmada son derece önem arz ediyor da ondan. Çünkü bol miktarda kanser karşıtı maddeler olan “Beta Karoten, selenyum, çeşitli vitaminler ve çinko” barındırıyor.

Bunun yanı sıra vücut bağışıklığını artırıp, temizliğinde de son derece önemlidir. Toksinleri yani zararlı maddeleri atmak için, kanı temizlemek için tüketilmesi gerekir. Bu toksinlerin pek çok belirtilerinden birkaçı olan aşırı terleme, vücutta kaşıntı ve kızarıklıklar, egzama ve romatizmada da faydalıdır. Kalp için de iyi gelen bu sebze, kolesterolü dengeler, kan basıncını azaltır ve kalbin yorulmamasına yardım eder. Sindirim için de ehemmiyeti var olan brokoliyi en iyi tüketme yolu, haşlayıp suyuyla tüketmektir. Faydasını olabildiğince alabilmektir.

Diğer yerel sebzelere oranla bir miktar paha arz etse de sağlıktan daha değerli olmadığını düşünüp, şifa için, fayda için olabildiğince tüketmeye gayret edelim. Mevsim sebzelerini evlerimizden eksik etmeyelim.

NOT: Merak ettikleriniz ve sorularınız için; atmacahna@hotmail.com hesabına mail atabilirsiniz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI