Bugun...


Cuma AKBULUT


facebook-paylasSÖZLÜ, YAZILI ANLATIMLARLA ESKİCAMİ ve ESKİ HAMAM (5)
Tarih: 22-08-2017 09:53:00 Güncelleme: 23-08-2017 12:48:00


Eskicami’den kurtarılan minberinin öyküsünü Zeki Bey’in araştırmasından takip ederken;Hacı Hasan Camii yakınında evi ve atölyesi bulunan marangoz Nihat Özkasap yeni bir minber yaparken Eskicamii’nin eski minberini parçalara ayırır, minberin iki yanındaki “aynalık” tabir edilen Müselles (üçlü) üçgen şekilli parçalarını yaptığı yeni minbere yerleştirir. Minberin bu iki yanındaki aynalıklar Selçuki veya erken Osmanlı ahşap oyma sanatının nefis tezyinat numunesidir”

Eskicami’den kurtarılan iki kapı kanadı Cami-i Cedid, Medrese Önü Camii’nin doğuya bakan kapısına takılır. Bu kapı kanatları da Selçuki veya erken Osmanlı ahşap oyma tezyini sanatının güzel, harikulade örneklerindendir.

Mehmet Fevzi, Eskicami’nin imamlarından Ahmet İhvan Efendiden bahseder. Nüfus kayıtlarını inceleyerek bu ailenin ikinci halifenin sulbünden geldiklerini, cami vakfının bu aileye ait olduğunu, Ahmet İhvan Efendi cami imamı olarak altı ayda veya senede bir Amasya’ya giderek vakıf gelirlerini aldığını yayınlanmamış anekdotunda anlatır. Osman Zeki Özköse’de Bedesten Dergisi birinde Ahmet İhvan Efendiyle ilgili bir yazı kaleme alır.

1935 doğumlu, Merzifon sevdalısı rahmetli Osman Zeki Özköse Ağabeyimizin anlatımlarıyla Bedesten Kültür Sanat Edebiyat Dergisi. Sayı: 7, 2000 yılında yayınlanan yazısından yararlanılmıştır. Rahmetle anıyorum.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI