Bugun...


Cuma AKBULUT


facebook-paylas







SÖZLÜ, YAZILI ANLATIMLARLA ESKİCAMİ ve ESKİ HAMAM (2)
Tarih: 18-08-2017 13:45:00 Güncelleme: 18-08-2017 13:45:00


Kızı Suvan’ın Muşturan prensi ile kendisinden habersizce evlendiğini, Hıristiyan olduğunu duyan, buna çok hiddetlenen Amasya’daki Pont Kralı Mitridat, kızını cezalandırmak için askerlerini toplayıp Merzifon’a gelmiş. Kız saklanmak için Eskihamam’a kaçmış ve halvetlerden birine sığınmış. Kralın askerleri hamama girince kız Allah’a: “Ey Rabbim! Beni burada taş et de kral babamın yapacağı işkenceden kurtar!” diye yalvarmış.Ve o anda halvet duvarının köşesine yapışık bir taş haline gelmiş. Kral kızının taş olduğunu gördüğü halde hıncından bu taşın baş kısmını keserek alıp götürmüş.

Kızın gövdesine benzetilen taşın halen yerinde durduğu bu efsaneyi nakledenlerce söylenmektedir.

Bu efsaneyi ilk defa 1950’li yılların ortalarında Dedeli İbrahim Mutlu Efendi’den Osman Zeki Bey dinlemiş. Fakat bu anlatımda Muşuruf prensinin Müslüman olduğunu, prensle tanışan Amasya kralının kızının da İslamiyet’i kabul ettiğini ve evlendiklerini, Eskihamam’ı ve arkasına bir cami yaptırdıklarını anlatır. Daha sonraları böyle ifadelere benzer şekilde anlatanlara da rastlamış. Bunlar Merzifon’un yaşlı münevver şahıslarından, Tantan Abdullah Hoca, Öğretmen Veysi Göktürk, Çöllü Ali Şahin, Ahmet Bozacıoğlu, Mehmet Akdağ, Kitapçı İsmail Esen, Katip Mahmut Özsaraç hatırladığı bazı isimler.

Aynı efsaneyi bin dokuz yüz ellilerin sonlarında Osman Zeki Bey babası ile bakkallık yaparken Tokat tarafından dükkanlarına damacanalarla keskin üzüm sirkesi getiren bir de ermeni den dinlemiş.Bu ermeni dükkanda Zeki Bey’in babası ile konuşurken, “babasının aslen Merzifonlu olduğunu, bir zor karşısında Merzifon’dan kaçtığını ve babasından Eskicami efsanesini dinlediğini” anlatmış. Bu anlatımı da Zeki Bey not etmiş.





FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI