Bugun...


Aykut EMRE


facebook-paylasASIL KAHRAMANLAR (06.06.2018)
Tarih: 06-06-2018 04:41:00 Güncelleme: 06-06-2018 04:41:00


Bir şükürsüzlük emaresidir mutfaktakileri unutmak. Parmaklarındaki tılsımı yok saymak ve değerli konuklara “sofraya buyurun” derken asıl kahramanları sofradan mahrum bırakmak. Kula teşekkürü gereksiz sayan, Allah’a şükretmesini de bilmezmiş. Sonra bir gün konukların razı olduğun-dan değil de gizli kahramanlardan razı olurmuş Allah. Çünkü onlar, birileri beğenip övgüde bulun sunlar diye değil işlerini hakkıyla yapıp insanlık vasıflarını yüceltmek için yaparlarmış yemeklerini…

Eskiden mutfaktakilerin ayrı bir değeri varmış kültürümüzde. Mutfaktakiler sadece yemek pişirmez, pişirdiği yemeklerle kendini ve çevresindekileri de pişirir, olgunlaştırırmış. Usta çırağına seslenirmiş her yemek hazırlığında; “yemekle birlikte sen de pişeceksin.” “yemekle birlikte pişmelisin ki yaptığın yemekler insanlara lezzet versin. Ruhlarına güzellik katsın.” Yemek pişermiş bir şekilde, önemli olan her sofrada insanların pişmesiymiş.Bu önemli görev ve makam,mutfaktakilere ayrılırmış.

İster yemek hazırlığı olsun,ister başka bir ürünün hazırlığı…Her işin bir mutfağı vardır ve sonunda mutlaka bir sofra kurulur. Dünyaya mutfaktakiler şekil verir. Hepimiz onların hazırladığı sofrada yerimizi alırız. Ağzımızda tatlı bir lezzet varsa bu lezzet için emek vermiş sanatkarları- asıl kahramanları unutmamalıyız ki Allah’a şükrümüz tam olsun…..

Selam ve dua ile…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI