Bugun...


Aykut EMRE


facebook-paylasSAKINANLARDAN OLALIM (31.05.2018)
Tarih: 31-05-2018 04:47:00 Güncelleme: 31-05-2018 04:49:00


İlk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’di.O’ndan sonra,insanlar doğru yoldan saptıkça, Allah tarafından onları düzeltecek kitaplar, peygamberler aracılığıyla gönderildi.Son kitap tüm insanlığa gelinceye kadar her kavme pek çok Allah elçisi ve Salih kulun geldiği gerek kutsal metinlerde gerekse tarihi metinlerde tespit edilmiştir.

Kur’an’da hikayesi anlatılan bir kavim vardır;712 ayette onlardan bahsedilmektedir.Bazı yorumcular ”Gazaba uğrayanlar”dan maksadın onlar olduğunu belirtirler. Onların “lanetlendiği” vurgulanır. Zaten bu kötü kavim yeryüzünü bugün de sömürmekte ve kardeşlerimizin topraklarını işgal edip kanlarını dökmekte olan zalim bir topluluktur. Bunlar Yahudiler, israiloğullarıdır.

Kur’an, israiloğullarından kimse bulunmadığı halde Mekke’de niçin bu kadar Yahudiler hakkında ayrıntı anlatılmıştı? Neye yarayacaktı ? Niçin kavimciliği yasaklayan Cenab-ı Hak, bir kavmi hedef alsındı? Zannedildiği gibi müminleri muatap almayıp Yahudileri karalayan ayetler değildir bu ayetler. Bilakis “Nasıl ki onlar da sizin gibi müminlerdi,bir takım yanlışlıklar yaptılar ve Allah’ın lanetine o fiillerden dolayı uğradılar; siz de aynı yanlışlıkları yapmaya adaysınız,yapmayın ve dosdoğru yolda kalın!” denmek için o hikayeler anlatılmıştır.

Nitekim bazı tefsirler “Yahudiler”diye değil “Yahudileşenler”diye çeviri yapmışlardır. Yani o kavim değil, o kavmin izlediği yol yanlıştır. O yola giren kim olursa olsunlar gazaba uğrarlar.İmtihanı kaybederler.Bu biz de olsak lanet kapsamına gireriz. İşte o yüzden “sakınalardan”olacağız. Cennet bize garanti diye düşünmeyeceğiz.

Selam ve dua ile….

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI