Bugun...


Aslan AYYILDIZ


facebook-paylasMİLLİYETCİLİK .. ( 6 )
Tarih: 20-05-2017 13:40:00 Güncelleme: 13-07-2017 09:12:00


Bir önceki yazımızda milliyetçilik konusundan menfi milliyetçiliğe değinmiştik; bugün inşallah menfi milliyetçiliği (ırkçılık) konusunu tamamlayacağız.

Bediüzzaman’a göre menfi milliyet öncelikle olumsuz,uğursuz ve zararlı olduğunu, başkasını yutmakta beslendiğinden diğer kavimlere ve ırklara karşı düşmanlık beslediğini ; bu tür milliyetçiliğin düşmanlığa,kargaşaya ve keşmekeşliğe sebebiyet verdiğini, hem ayet-i Kerimde hem de hadis-i şerifle yasaklandığını belirtir.

- Cenab-ı Hak Kur’an-ı Keriminde şöyle buyurur: “Hani ,inkarda direnenlerin kalbini malum gurur(cahiliye gururu ) doldururken Allah,elçisine ve müminlere iç huzuru bahşetmiş ve onların sorumlu davranma sözüne (takvaya ) sadık kalmalarını sağlamıştı.Zira onlar fazlasıyla layık ve ehildiler ve zaten Allah her şeyi hakkıyla bilendi “ Ayette geçen “ cahiliye Hakimiyeti “ sadece kendi kişisel gururu ve çıkarı uğruna birçok insanın zara görmesini göze almayı ifade eden bir deyimdir. Kur’an ,kendi ırkını üne sürerek başkasına hayat hakkı tanımayan sistemleri “hakimiyet-i cahiliye “ olarak belirtmektedir.

- Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurur.” İslam cahiliye asabiyetini (ırkçılık ve kavmiyetçiliği ) kökten kaldırmıştır” .Bu hadis ,ırkçılığı şirkin ve putperestliğin yaygın olduğu İslam öncesi cahiliye döneminin bir geleneği olduğunu bu geleneğin İslam tarafından tamamen yasaklanmış olduğunu ifade etmektedir.

- Bediüzzaman’a göre menfi milliyetin tarihte pek çok zararları görülmüştür. Emeviler milliyet fikrini bir parça siyasete karıştırdıkları için;hem İslam alemini küstürdüler ve hem de kendileri çok büyük felaketlere maruz kaldılar.Hz.Hasan ve Hüseyinin (ra) Emevilere karşı mücadeleleri kuşkusuz bir din ve milliyet mücadelesi idi.Emeviler İslam devletini Arap milliyeti üzerine dayandırmakla ,İslam kardeşlik bağını milliyet bağından daha zayıf bıraktıkları için iki şekilde İslam’a ve Müslümanlara zarar verdiler.Birincisi diğer milletleri rencide edip İslamiyet’ten uzaklaştırdılar İkincisi olarak da ; Arap olmayan insanlara zulmettiler. Irkçılık ve milliyet düşüncesi adaleti ve hakkı esas almadığından,Emeviler adaletle hükmetmeyip zulmettiler.İşte bu düşünceye karşı mücadele eden Hz.Hüseyin (ra) dini rabıtayı esas aldığından Emevilerle mücadelesinde şahadet makamını elde etmiştir.

- Bediüzzaman’a göre menfi milliyetçilik fikri;Osmanlı Devletini parçalamak için Avrupalı zalim yöneticiler tarafından Müslümanların içine atılmış ve teşvik edilmiştir.Sonuçta Osmanlı Devleti yıkılmış ve yerine Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Osmanlıdan ayrılan sözde müstakil onlarca devlet kurulmuş,fakat daha sonra bu devletler Batı’ya yada Rusya’ya bağlı hale getirilmişlerdir.Osmanlı Devletini yıkmak için çıkarılan 1.Dünya Savaşı menfi milliyetin insanlığa ve Müslümanlara ne kadar büyük zarar verdiği açıkça görülmüştür.

- Bediüzzaman uyarıcı bir üslupla doğu vilayetlerindeki vatandaşlara (Kürtlere), veya güney tarafındaki dindaşlara (Araplara) “Bizden değillerdir“ diye adavet beslemenin ,onları hor görmenin ve onlara karşı cephe almanın büyük bir felaket olduğunu dile getirmektedir.Her şey den önce güneyden Kur’an nuru ve İslamiyet’in ziyası gelmiştir.O nur bütün Anadolu’ya yayılmıştır. Dolayısıyla onlara adavet etmek Kur’an’a ve İslam’a adavet manasına gelir.

- Bediüzzaman ,ister Türkçülük ister Kürtçülük yada Arapçılık olsun bütün menfi milliyetçileri aynı katagoride mütalaa etmekte ve bir tarihi gerçeğe dikkati çekerek;dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın bütün Türklerin Müslüman olduklarını ,Türklerin diğer milletler gibi “Müslim ve gayri Müslim “diye ikiye ayrılmadığını ,Müslüman olmayan Türklerin Türklük ile alakalarının kalmadığını ( Macarlar gibi ) dile getirmekte ve Türklere hitaben özetle şöyle demektedir.

“ Ey Tür kardeş! Bilhassa sen dikkat et.Çünkü senin milliyetin İslamiyet’le imtizaç etmiş,ondan ayrılması mümkün değildir.Zira bütün mazideki övün kaynağın İslamiyet’in defterine geçmiştir”. Bediüzzaman’ın bu ifadesinden anlaşıldığına göre;hakim sınıf olarak Türklerin sorumlulukları daha fazladır.Türklerin bu sorumluluk anlayışı içerisinde hareket edip daha çok İslamiyet’e sahip çıkmaları ve menfi milliyetten uzak durmaları gerekmektedir.

Velhasıl;altı bölümde ele aldığımız milliyetçilik konusunda şunu bilmemiz gerekli ki;bu topraklarda yaşayan insanları birbirine bağlayan ırk değil,en güçlü bağ din kardeşliği bağıdır.Allah (c.c)

Kur’an-ı Keriminde müminlerin sadece kardeş olduklarını buyurarak din kardeşliğinin nesep ve ırk kardeşliğinin üstünde olduğunu vurgulamıştır.Bugün Türkiye’de yaşayan insanların çoğunluğu (% 99u) Müslüman’dır.Bu vatan toprakları üzerinde yaşayan insanları bir arada tutan çimento dindir.Tek başına dil yada başka bir unsur değildir.Dinin çağımızda yükselen bir değer olması,Müslümanların hala ne kadar dine muhtaç olduklarını açıkça göstermekte ve ırkçılığın ülkemiz için ne kadar zararlı olduğunu bilmemiz gerekir.

Gelecek yazımızda başka bir konuya değinmez üzere hoşça kalın.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI