Bugun...TSO İKİNCİ EL MOTORLU ARAÇ SATAN ÜYELERİNİ UYARDI
Tarih: 07-08-2018 17:11:41 + -


Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dursun Dağdelen yaptığı açıklamada, İkinci El Motorlu Kara Taşıtı alım satımı yapanlar için alınması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi için müracaatların Merzifon TSO’a yapılacağını duyurdu.

facebook-paylas

TSO İKİNCİ EL MOTORLU ARAÇ SATAN ÜYELERİNİ UYARDI

Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dursun Dağdelen yaptığı açıklamada, İkinci El Motorlu Kara Taşıtı alım satımı yapanlar için alınması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi için müracaatların Merzifon TSO’a yapılacağını duyurdu.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı alım satımı yapanlar için alınması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi Merzifon Ticaret ve Sanayi Odasından verilecektir. Konu hakkında açıklama yapan Merzifon TSO Başkanı Dursun Dağdelen, “Odamız, üyelerimizin başka illere gitmeden bu belgeyi almaları için çalışmalarını tamamlamış ve başvuru kabulüne başlamıştır. Bu belgeyi almayan oto alım satımcılara ; İl Ticaret Müdürlükleri, “Yetki Belgesi” vermeyecek, noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin “Alım-Satım İşlemlerini” kabul etmeyecek ve belediyeler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere “Ruhsat” vermeyecektir. Oto alım satım işi yapan, yapmak isteyen bütün işletme sahiplerini , üyelerimizi Odamıza başvuru yapmaya davet ediyorum.” dedi. Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Kimleri Kapsıyor? Kim Hangi Belgeyi Almalı? Halihazırda ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapanlar veya bu sektöre yeni girecek girişimciler için; - Firma sahibi - Şube var ise şube müdürü - Pazarlama ve satış personelinden en az bir kişi Yetkili Alınacak Mesleki Yeterlilik Belgesi Firma Sahibi Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 Şube Müdürü Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 Pazarlama / Satış Personeli Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 Mesleki Yeterlilik Belgesi Alımı İçin Son Tarihler Nedir? Mevcut işletmeler için:01/01/2019 Yeni kurulacak işletmeler için:01/09/2018 Lise mezunu olmayanlar için: 13/08/2018 Mesleki Yeterlilik Belgesi Alan İşletmeler, Hangi Kara Taşıtlarının Alım ve Satımını Yapacak? Motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtlar Yetki Belgesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir? Yetki Belgesi, 5 yılda bir yenilenecektir” ifadelerini kullandı.

Söz konusu belgenin nasıl alınacağıyla ilgili bilgi veren Dağdelen, “Aynı şekilde mesleki yeterlilik belgeleri de 5 yılda bir yenilenecektir. Mesleki yeterlilik belgesi veya yetki belgesi yerine geçen herhangi bir belge var mıdır? Yetki belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından verilecektir. Mesleki yeterlilik belgesi ise TOBB MEYBEM tarafından TOBB’a bağlı Odalar aracılığıyla verilecektir. Yetki belgesi veya mesleki yeterlilik belgesi yerine geçen bir belge bulunmamaktadır. Sınavlar Nasıl Yapılacak? Sınavlar, TOBB MEYBEM tarafından yapılacak olup, yazılı (teorik) ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilecek. • Teorik sınavlar, Odalarımızın eğitim / toplantı salonlarında veya Galerilerin eğitim / toplantı salonlarında • Uygulamalı sınavlar, alanı uygun olan TOBB MEYBEM tarafından onay verilmiş olan bir galeri bünyesinde yapılacaktır. Her iki sınavdan da başarılı olan adaylar, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacak. Sınav ve Belgelendirme Ücret Detayları Nelerdir? Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 sınav ücreti KDV dahil 550 TL’dir. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 sınav ücreti KDV dahil 600 TL’dir. Adayların, sınavdan başarılı olduktan sonra “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” alabilmeleri için, Mesleki Yeterlilik Kurumu’na belge masraf karşılığı olarak ödenmek üzere, 150 TL belge ücreti ödemelidir. Önemli Not: Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 ve Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 meslekleri sınav ve belgelendirme ücretleri “Devlet Teşviki” kapsamında değildir. Dolayısıyla sınav ücretleri, geri ödenememektedir. Nasıl Başvuru Yapılacak? Sınavlara ön başvuru yapmak için Merzifon TSO’ya söz konusu evraklar ile birlikte başvuru yapmanız yeterlidir. TOBB MEYBEM tarafından gönderilecek ön başvuru formlarının ıslak imzalı olarak doldurulması, Nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğraf ibraz edilmesi yeterlidir” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Haber: Emre GENÇKANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ - İŞ DÜNYASI Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI