Bugun...STRES, BAĞIRSAK SENDROMUNU TETİKLİYOR
Tarih: 20-02-2019 22:31:07 + -


Sanayileşmiş ülkelerde nüfusun yaklaşık yüzde 20'sinin hafif veya ağır şiddette bağırsak rahatsızlığı çektiğini belirten Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Selçuk Sezikli, İrritabl (hassas) Bağırsak Sendromunun çoğunlukla aldığımız gıdalar, duygusal çatışma ya da stresten kaynaklandığını söyledi.

facebook-paylas

STRES, BAĞIRSAK SENDROMUNU TETİKLİYOR

Sanayileşmiş ülkelerde nüfusun yaklaşık yüzde 20'sinin hafif veya ağır şiddette bağırsak rahatsızlığı çektiğini belirten Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Selçuk Sezikli, İrritabl (hassas) Bağırsak Sendromunun çoğunlukla aldığımız gıdalar, duygusal çatışma ya da stresten kaynaklandığını söyledi.

İrritabl bağırsak sendromunun, bağırsakların hassas kişilerde ağrıyı daha fazla hissetmesiyle oluşmakta olduğunu belirten Başhekim Uzm. Dr. Selçuk Sezikli “Toplumda çok sık görülen ve hastalarımızın genellikle büyük bir kısmı mide ve bağırsak rahatsızlıkları, şişkinlik, kabızlık, ishal gibi şikayetlerle polikliniğe başvurduğu bu hastalarında büyük bir oranda stresle alakalı fonksiyonel bağırsak hastalıkları olmaktadır. Birçok insanda hassas bağırsak sendromu vardır. Hatta dahiliye polikliniğine başvuran hemen hemen 5 hastadan 1 tanesi bu şikayetlerle gelmektedir. Normalde herkeste sindirim olayı vardır. Ama bazı insanlar bu sindirim olayı sırasında şişkinlik, gaz ağrı gibi rahatsızlıklar hissedebilirler. Hele ki günümüzde artan endüstriyel gıdalara bağlı olarak artık doğal ürünleri tüketemiyoruz. Organik olmayan ve günümüzde yapay olan bir çok ürünü tükettiğimiz için bu hastalık da gittikçe sıklığı artmaktadır" dedi. Organik bir sebebe rastlayamadıklarından, hassas bağırsak sendromunun çoğunlukla duygusal çatışma ya da stresten kaynaklandığını dile getiren Başhekim Sezikli “Bunların birçoğu strese ve beslenme alışkanlıklarına bağlı oluşan hassa bağırsak sendromu denilen hasta grubunu oluşturuyor. Bu hastalık genelde stresli olan insanlarda çok görülür. Ayrıca stres günümüzün önemli problemlerindendir. Hastalığı teşhis etmek için diğer hastalıkların olmadığı kesinleştirilmelidir. Çünkü bu hastalığın tanısı, hastanın şikayetleri, hastalığın bulguları ve hastadan alınan öykü çok önemlidir. İrritabl bağırsak sendromunda tanı için uygulanacak herhangi bir tetkik yoktur. Yapılan testlerle, endoskopiyle ve ultrasonla altta yatan organik bir hastalığın olup olmadığı araştırılır. Gelen hastalara rutin bir inceleme, Gaita testi ve ultrasonografi yapılır. Eğer organik bir neden bulunamadıysa ve hastanın 3 aydan uzun süren şikayetleri varsa bu tanı konulabilir. Ancak 50 yaşın üstünde olan hastalara, ailesinde mide kolon kanseri, kilo kaybı, kusması ve tetkiklerinde kansızlığı olan hastalara Endoskopi ve Kolonoskopi gibi ileri işlemler yaptırarak sonra karar vererek tedavisi yapılır“ diye aktardı. Bağırsak sendromunun en büyük tedavisinin stresle mücadele olduğuna dikkat çeken Sezikli, “Huzursuz bağırsak sendromu, organik bir bozukluk nedeniyle değil, ancak duygusal bir stres sonucunda gelişir. Birçok kişide heyecanlı, stresli veya sinirli olduğu dönemlerde bulantı şişkinlik kabızlık veya ishal gelişebilir. Stresin bağırsak üzerinde oluşturacağı olumsuz etkileri kontrol etme olanağımız olmadığından, yaşantımızdaki stres etkenlerini yok etmek veya azaltmak yararlı olabilir. Doktor olarak, hastaya çokça vakit ayırıp, o hastanın stresle nasıl mücadele edeceğini anlatarak hastalığının kötü bir hastalık olmadığına ikna ederek terapi yapmak gerekir. İnsanlara hastalığı çok iyi anlatmak gerekir“ diyerek sözlerini tamamladı.
Kaynak: Haber: Yaşar BAŞKURTEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI