Bugun...ŞEN: “EKSİK MAAŞLARINI TAMA İBLAĞ EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”
Tarih: 11-05-2020 10:38:06 + -


Belediye-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Mehmet Şen, “Bu krizin faturasının çalışanlara çıkmaması adına eksik maaşlarını tama iblağ edilmesini istiyoruz.” dedi.

facebook-paylas

ŞEN: “EKSİK MAAŞLARINI TAMA İBLAĞ EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Belediye-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Mehmet Şen, “Bu krizin faturasının çalışanlara çıkmaması adına eksik maaşlarını tama iblağ edilmesini istiyoruz.” dedi.

Merzifon Belediyesi Başkanı Alp Kargı ve TANSA A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Atak’tan belediyede çalışırken ücretsiz izne çıkarılan işçilerin maaşlarının tamamlanmasını talep eden Belediye-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Mehmet Şen konu hakkında bir açıklama yaptı.

“KEŞKE KRİZ FATURASI ÇALIŞANLARA ÇIKARILMASAYDI”

Şube Başkanı Mehmet Şen açıklamasında, “Ülkemizde ve bütün dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü ile mücadele ederken bu mücadelenin başkahramanları olan başta bütün sağlık çalışanlarını, belediye çalışanlarını, emniyet güçlerimizi ülkemizdeki ve dünyadaki bütün olayları biz kamuoyuna bildiren yazılı ve görsel basın çalışanlarına ve daha sayamadığımız perde arkasındaki bütün çalışanlarımıza bu zor günlerde kendilerini tebrik ediyor, Allah yardımcıları olsun diyoruz.

Bu anlamda dünyadaki olan ve özellikle bu kapitalist dünyada ne zaman ne sorun, ne kriz çıksa bunun bedelini her zaman çalışanlar ödemiştir. Böyle bir zor süreçten geçerken insanlar çalışırken aldıkları ücretle zor geçinirken, bir de bu krizde kısa çalışma, ücretsiz izin gibi konular gündeme getirilerek işçilerimiz bu zor süreçte daha sıkıntıya sokulmuştur. Hâlbuki bizi yönetenler bu zor surecin en iyi şekilde atlatılmasını sağlaması gerekirken daha da sıkıntılar çıkarılmaktadır. Adı sosyal devlet olan bizi yönetenler özellikle işsizlik sigortası olan işsizlik fonunu işçilerden de para kesilen bu fona işçilere değil, işverenlere kepçe ile işçilere ise çay kaşığı ile akıtılmaktadır. Bu anlamda da bu covid-19 krizinden dolayı Merzifon Belediyemize bağlı TANSA A.Ş hizmetinde çalışan sosyal tesisler olan kafeler, ana kucağı (kreş), yüzme havuzu, bando takımı ve çeşitli sosyal eklentilerle birlikte kronik hastalıklarından dolayı işe gelmeyen arkadaşlarımızın da içinde bulunduğu işçi arkadaşlarımızdan yaklaşık 40 kişiye kısa çalışma ödeneği için, yaklaşık 86 kişiyi ücretsiz izne ayırarak ücretsiz izin ödeneği için İŞ Kur Müdürlüğüne müracaat edildi. Tabi bu müracaat neticesinde İş Kur tarafından incelendikten sonra kimlere ödenip ödenmeyeceği belli olacaktır. Bu konuyu biz sendika olarak başta Sayın Belediye Başkanımız Alp Kargı ile ve TANSA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Atak ile enine boyuna ayrıntılı bir şekilde görüştük. Bu kararın yanlış olduğunu keşke olmasaydı bu kriz faturası çalışanlara çıkarılmasaydı dedik. Her iki başkanımız da bizlere haklı gerekçelerini söyleyerek bu çıkışların keyfi değil, bir zorunluluktan ibaret olduğunu ve bu arkadaşlarımızın birçoğunun zaten işyerleri kapalı olduğu için işe gelmiyorlardı diye haklı gerekçelerini sundular. Bunun sonucunda bizde Belediye-İŞ Sendikası olarak Sayın Belediye Başkanımız Alp Kargı’dan ve TANSA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Atak’tan şu talebimiz oldu, mademki haklı gerekçe ile bunun yapılması gerektiğini söylüyorsunuz, tamam. Ama zaten insanlar çalışırken zor geçindikleri için bu arkadaşlarımızın İŞ Kurdan alacakları kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğinin aldıkları maaşa göre kalan eksik kısmını TANSA A.Ş tarafından karşılanmasını talep ettik. Çünkü bu uygulamayı özel sektörler bile yapıyor. Yani iş Kurdan alınan paraları işverenler tama iblağ ediyorlar. Tekrar buradan sayın başkanlarıma sesleniyorum. Bu krizin faturasını çalışanlara çıkmaması adına eksik maaşlarını tama iblağ edilmesini istiyoruz.

Bu ülkemizdeki ve tüm dünyayı saran bu Covıd-19 virüs belasının bir an önce gitmesini isterken tüm halkımızın da sağlık bakanlığımızın uyarılarına bakarak harfiyen uyarak ülke olarak bu virüsten hep birlikte bir an önce kurtulmak dileği ile kamuoyuna saygılarımla.” ifadelerine yer verdi.
Kaynak: Pusula Haber MerkeziEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI