Bugun...NUR: “ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ TÜRK MİLLETİNİNDİR!”
Tarih: 23-02-2021 10:04:39 + -


Atatürkçü Düşünce Derneği Merzifon Şube Başkanı Hakkı Tarık Nur, Cumhuriyetin simgelerinden biri olan Atatürk’ün mirası Atatürk Orman Çiftliğin Türk milletinin olduğunu belirterek çiftliğe sahip çıkmanın her yurttaşın görevi olduğunu söyledi.

facebook-paylas

NUR: “ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ TÜRK MİLLETİNİNDİR!”

Atatürkçü Düşünce Derneği Merzifon Şube Başkanı Hakkı Tarık Nur, Cumhuriyetin simgelerinden biri olan Atatürk’ün mirası Atatürk Orman Çiftliğin Türk milletinin olduğunu belirterek çiftliğe sahip çıkmanın her yurttaşın görevi olduğunu söyledi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Merzifon Şube Başkanı Hakkı Tarık Nur, Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin, kuruluş amacının dışında kullanıldığını ve bağış şartlarının ihlal edildiğini ifade ederek konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Konunun takipçisi olacaklarını vurgulayan Nur açıklamasında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Atatürk Orman Çiftliği’ni 1925 yılında ‘tarımsal üretimi ve tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek, tarımsal ve kırsal kalkınmaya öncülük etmek, sağlıklı bir kentsel çevre yaratmak’ amaçlarıyla kurdu. Atatürk, 1937 yılında ‘üzerindeki tüm zirai işletmeler, donanımlarıyla birlikte bir zirai üretim birimi olarak korunması ve işlerliğinin devamı, tarımsal araştırmalar ve uygulamalar gerçekleştirmek’ şartıyla hazineye devretmiştir.

Bağış şartlarından bir diğeri de çiftlikte gerekli çalışmalar ve düzenlemeler yapılarak halkın yararlanacağı sağlıklı bir alan oluşturulması, halk için katkısız gıda üretilmesi ve temin edilmesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kişisel mülkünü hazineye ‘halkın ve ülkenin yararına kullanılmak şartıyla’ bağışlamıştır. Miras hukukuna göre de bu şartlar geçerlidir ve bütün uygulamalar mirasçının şartlarına uygun olmak zorundadır.

Cumhuriyetimizin simgelerinden biri olan Ata’mızın mirası Atatürk Orman Çiftliğine sahip çıkmak her yurttaşın görevidir. 1950 sonrası çıkarılan kanunlarla çiftlik arazisinin bir kısmı çeşitli kuruluşlara devredilmiş ya da satılmış, bir kısmı daha sonra yapılan özelleştirmeler ile kamu mülkiyetinden çıkarılmıştır. Atatürk Orman Çiftliği, en büyük tahribatını ise iktidarın, 2006 yılında plan yapma yetkisini Ankara Büyükşehir Belediyesine devretmesiyle yaşamaya başlamıştır. Sit dereceleri düşürülerek, değişik devirler yoluyla amacı dışında kullanıma, yapılaşmaya açılmış, rant uğruna arazileri yağmalanmış, kuruluşları tahrip edilmiştir.

Satışlarla, kiralamalarla yağmalanan Atatürk Orman Çiftliği arazileri, kuruluş amacının dışında kullanılmakta, bağış şartları ihlal edilmektedir! Satılan, kiralanan araziler derhal tespit edilerek amacına uygun kullanılması için gerekli yasal işlemler yapılmalı ve Atatürk Orman Çiftliği’ne iade edilmelidir.

Hukuksuzluğu, usulsüzlüğü, yağmacı zihniyeti hayatımızın bir parçası haline getirenlere sesleniyoruz: Biz, Atatürk’e yürekten bağlı yurtseverler; O’nun eserlerine ve mirasına açık gizli tüm saldırılarınızın farkındayız. Atatürkçü Düşünce Derneği bu saldırıların amacını gayet iyi bilmektedir. Başaramayacaksınız! Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası, milli onurumuzdur.

Atatürk Orman Çiftliği’nin bağış şartları doğrultusunda kullanılması için gereken hukuk mücadelesini verecek ve konunun takipçisi olacağız. Milletimize saygı ile duyururuz.” şeklinde konuştu.
Kaynak: YAŞAR BAŞKURTEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI