Bugun...“ISRARLA ANONS YAPMAK İSTEMEDİ”
Tarih: 20-07-2020 10:44:47 + -


Ak Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde halkın meydanlara davet edilmesi için kendileri tarafından talep edilen anonsu Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı'nın ısrarla yapmak istemediğini söyledi.

facebook-paylas

“ISRARLA ANONS YAPMAK İSTEMEDİ”

Ak Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde halkın meydanlara davet edilmesi için kendileri tarafından talep edilen anonsu Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı'nın ısrarla yapmak istemediğini söyledi.

Başkan Kargı'dan 15 Temmuz gecesi halkı meydanlara davet etmek için belediye hoparlöründen anons yapılmasını talep ettiğini belirten Milletvekili Çilez, “Belediye Başkanımız sayın Alp Kargı ‘yaptığı bir açıklamada benim de adımı zikrederek,15 Temmuz 2016 gecesi onu aramamla alakalı bir beyanda bulunarak ‘tamam başkan gerek yok anons yapmayalım’ dediğimden bahsetmiş. Doğrudur o gece kendisini arayarak anons yapmasını talep ettim. Sayın Başkan belediye hoparlöründen anons yapıp halkımızı meydana davet edelim diyerek talebimizi ilettim. Kendisi bana ‘ya bu öyle bir darbe değil, ya bundan bir şey çıkmaz bu biter’ ifadelerini kullandı. Gerekirse bende geleyim dedi. Bende buyur gel herkes meydanda Başkan sende belediye Başkanısın diyerek kendisini davet ettim. Anonsun sıkıntılı olabileceğini, insanların galeyana gelebileceğini ileri sürerek kabul etmedi. Bende Sayın başkan olmaz böyle bir şey biz milletimizi uyaralım ve meydana davet edelim dedim. Ama Sayın Belediye Başkanımız ısrarla anons yapmak istemedi ve telefonu kapattık.15 dakika sonra tekrar Sayın Başkanı arayarak ya Başkanım bu anonsu yapalım diyerek anons yapılması ısrarımızı ilettim. Kendisi tekrar buna gerek olmadığını ve kendisinin gerekirse meydana gelebileceğini söyledi.” dedi.

"CAMİ HOCAMIZDAN RİCA ETTİK"

Halkı meydanlara davet etmek için Başkan Kargı, izin vermeyince Cami hocasından rica ettiğini söyleyen Çilez, “Sayın Başkanın bu tavrından sonra anons yapmak istemediği kanaati oluşunca bende kendisine ‘tamam başkan belediye başkanı sensin nasıl istersen diyerek telefon görüşmesini sonlandırdık. Meydanda Paşa Camimizin minaresini görünce aklıma minarelerden anons yapma fikri geldi. O ara meydanda yanımızda bulunan Paşa Camii İmamı İlyas Dinç Hocamızla görüşerek, Hocam bütün camilerimiz merkezi sisteme bağlımı? buradan anons yapalım dedim. O da bazılarında var bazılarında yok dedi. Olsun Hocam olduğu kadar sen anonsu yap milletimizi meydana davet edelim iki defa görüşmeme rağmen Belediye Başkanı anons yapılmasına müsaade etmedi dedim. O da tamam Başkanım ben yaparım ama Müftü Bey’den istersen bir izin al dedi. O dönemki Müftümüz Mustafa Altun’u arayarak camilerimizden anons yapılmasını, İlyas hocamızın yanımızda olduğunu ve anonsu onun yapmasını rica ettim. Kendisi şu anda başka yerlerde böyle bir şeyin olmadığını söyledikten sonra tabi yapsın diyerek camilerimizden anons yapılmasına izin verdi. İlyas Dinç Hocamız anonsu yapıp Merzifon’da Milletimizi meydana davet ederek Türkiye’de ilk defa camilerden anons yapan kişi oldu. Eğer Müftü Bey izin vermeseydi zaten biz kafamıza koymuştuk kendimiz çıkıp cami ses sistemini kullanarak Milletimizi meydana davet edecektik.” ifadelerine yer verdi.

“BİR ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞMIŞ”

Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı’nın bir algı oluşturmaya çalıştığını belirten Çilez, “Zaten 27 gün boyunca Merzifon Belediyesinin kurumsal olarak hiç destek vermediğini, yine Sayın Alp Kargı’nın da bir kaç resmi program hariç meydana gelmediğini tüm Merzifonlu hemşehrilerimiz gördü ve şahit oldu. Ben bu haberi okuduğumda Başkan Bey’in açıklamalarından sanki ben anons yapmaması hatta yapmamasının da doğru olacağını kabul etmiş gibi bir algı oluşturmaya çalışmış olduğunu düşündüm. Kesinlikle öyle bir durum söz konusu değil. Hatta gönlümde geçmişi düşündüğüm zaman bir kısımda burkulma oldu ama kendisine söylemedim. Evet, o gün o gece Sayın Belediye Başkanı o meydana gelmeli ve o anonsu yaptırmalıydı. Bugün bu tür konuşmalarla ismimizi ortaya atarak bunları sulandırmanın bir anlamı yok. Zaten CHP yöneticilerinin 15 Temmuzu itibarsızlaştırma cabalarını hep birlikte müşahede ediyoruz. Alp Kargı’nın bu açıklamalarının da bu mihval üzere olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“MİLLETİMİZİ MİNARELERDEN UYARAN İLK İLÇE OLDUK”

O karanlık gecede halkı, cami minarelerinden uyaran ilk ilçe olduklarını vurgulayan Çilez, “Gün o gündü, dik duruş sergileyip yapılması gerekenin yapılacağı gün o geceydi. Maalesef ben onun sergilenmediğini müşahede ettim ve üzüldüm. Ama biz şükürler olsun 15 Temmuz hain darbe girişimini Milletimizle birlikte atlattık ve Merzifon olarak Milletimizi minarelerden uyaran ve mesajlarımızı ileten ilk ilçe olduk. Darbe girişiminin ikinci gününde diğer tüm siyasi parti ilçe başkanlarını arayarak Milletimize ve demokrasimize yapılan bu alçak girişime hep birlikte tepki göstermek için meydana davet ettim. Ve yine Türkiye’de ilk defa tüm ilçe başkanları ile ortak bildiri yayınlayan ve bu girişimi kınayan ilçe olduk.” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak: Yaşar BAŞKURTEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI