Bugun...İÇME SUYUNA ZAM!
Tarih: 05-09-2019 10:52:45 + -


Merzifon Belediyesi tarafından içme suyuna zam yapıldı.İçme suyunun tonu mekanikte 2.50’den 3 TL, olurken kartlı sistemse ise 2.20’den 2.50 TL oldu.

facebook-paylas

İÇME SUYUNA ZAM!

Merzifon Belediyesi tarafından içme suyuna zam yapıldı.İçme suyunun tonu mekanikte 2.50’den 3 TL, olurken kartlı sistemse ise 2.20’den 2.50 TL oldu.

İçme suyuna zam, Eylül ayı Belediye Meclis Toplantısında 1. Gündem maddesi olarak sunuldu. Merzifon Belediyesince 2017’den beri elektriğe 12 kez zam gelmesi nedeni ile içme suyunun tonu mekanikte 2.50’den 3 TL, olurken kartlı sistemse ise 2.20’den 2.50 TL’ye yükseltildi.

İçme suyuna son yapılan zamda elektriğin kilovatının 2.56 lira şuanda ise 2.94 lira olmasını gerekçe olarak sunan Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, “Geldiğimiz noktada yaşadığımız gerçekleri göz ardı edemeyiz. Biz içme suyumuzun yüzde 95’ni yeraltından yüksek maliyetli enerji kullanarak tedarik ediyoruz. Ağustos ayındaki faturamız 510 bin TL bu müthiş bir rakam. Önceden ihaleye çıkıp firmalar bir birini kırarak biraz daha düşük maliyetli olurdu. Maalesef şimdi kimse ihaleye girmiyor ulusal tarife üzerinden almak durumunda kalıyoruz. Birde son zamanlarda elektriğe yapılan yüksek zamlar nedeniyle de böyle bir karar almak durumunda kaldık. Ben belediye başkanı olarak komisyondaki alınan kararında ötesinde komisyonunda yapmış olduğu çalışmadaki rakamında üstünde bir zam uygulanmasını grubumuzla tartıştık. 2017’den beri elektriğe 12 kez zam geldi. Bu yüzden 15 ile yüzde 10 arasında her ay elektrik fiyatları değişti. İçme suyuna son yaptığımızda elektriğin kilovatı 2.56 lira idi şuanda 2.94 lira.

Bu bizimde CHP grubu olarak üzerinde tartıştığımız bir konu. Bunun bir zorunluluk halini aldığını kamuoyunun bilmesini istiyorum. Komisyon kararımızdaki rakamı da değiştirdik. Mekanik içme suyunun tonu 2.50’den 3 TL, kartlı da 2.20’den 2.50 TL olarak belirlendi. 14 tane kuyu çalışıyor. Ortalama 70 Paşa Deresi, 80-90 metrede Kuruçay Deresinden çekiyoruz suyu. Bunu da yaklaşık suyun bulunduğu yerden 130 metre yüksekteki depoya kadar pompayla basıyoruz.” şeklinde konuştu.

ELEKTRİK ZAMMI GİBİ BİR ŞEYLERİ BAHANE ETMEYELİM

Hemen ekonomik bir sıkıntıya girdiğimiz zaman suyu ön tarafa itmemek gerektiğine inanıyorum diyen AK Parti Grubu Sözcüsü Zeki Dikmen ise “Her zaman bir gerekçeler vardır. Yapmış olduğumuz yönetimlerle herhangi bir ekonomik sıkıntı çektiğimiz zaman bütün birimlerdeki çalışan arkadaşlarımız işin içerisinde olduğu için tekliflerle gelirler. Başkanım mutlaka en rahat olan su zammıdır buradan girersek iyi olur şeklinde konuşurlar. Birde CHP’den katılan arkadaşlarımızla olağanüstü bir şey yapmıştık orada içme suyu gündeme geldiği zaman suya zam yapılmayacak denilmişti. 0.46 ile 0.75’li 29’a olan bir oranda hane başına yansıyabilecek 5-6 Lira gibi bir rakam hane başına yansıyacağından biz onun bir hesabını yaptığımız zaman tam manasıyla 24-25 bin hane olarak düşünüyoruz. Bugün sadece orada yapmış olduğumuz zam bizim yıllık olarak 1 milyon 200 bin liraya yaklaşıyor. Diğer 2.50- ile 3 TL arasındaki ortalamayı baz alacak olursak yine hane bazında aldığımız zaman 2 milyon 200 civarında bir rakam oluyor. Bizim kasamıza girmesi gereken yıllık 3 buçuk milyona yaklaşıyor. Tahsilatımıza da baktığımız zaman yüzde 80-90 civarında. Su temel bir ihtiyaç. Hemen ekonomik bir sıkıntıya girdiğimiz zaman suyu ön tarafa itmemek gerektiğine inanıyorum. Komisyondaki arkadaşlarımız daha öncesinde gündeme getirdikleri zaman 6 milyon lira gibi suda bir karımızın olduğunu ve tekrar bunun üzerine elektrik zammı gibi bir şeyleri bahane etmeyelim. Hep beraber bir şeyler üretelim. Biz bu şehrin emanetçileriyiz. Emanete sahip çıkma noktasında ceplerimizde para varsa herkesi de paralı olarak görmeyelim.” diye konuştu.

İçme suyu zammına AK Parti Grubu red oyu kullanırken, CHP Grubu kabul oyu verdi. MHP Grubu toplantıda yer almadı.
Kaynak: Yaşar BAŞKURTEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI