Bugun...İÇKİLİ MEKANLARIN ÇOĞALTILMASI PROTESTO EDİLDİ
Tarih: 20-01-2020 10:43:33 + -


Merzifon’da 18 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) tarafından, Ocak Ayı Merzifon Belediye Meclisinde oy çokluğu ile kabul edilen içkili mekanlara ilave kararı, şiddetle kınanarak protesto edildi.

facebook-paylas

İÇKİLİ MEKANLARIN ÇOĞALTILMASI PROTESTO EDİLDİ

Merzifon’da 18 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) tarafından, Ocak Ayı Merzifon Belediye Meclisinde oy çokluğu ile kabul edilen içkili mekanlara ilave kararı, şiddetle kınanarak protesto edildi.

Merzifon Öğretmen Evi’nde 17 Ocak Cumartesi günü 18 STK üyeleri Ocak Ayı Merzifon Belediye Meclisinde oy çokluğu ile kabul edilen içkili mekanlara ilave kararını protesto etmek için bir araya geldi. Protestoya STK’ların yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat ve İlçe Nüfus Müdürü Şükrü Çotur da katıldı.

Bağımlılık, dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan, günümüzün en büyük sorunlarından birisidir. Bağımlılık türlerinin en başında da alkol gelmektedir. Türkiye Yeşilay Cemiyeti verilerine göre dünyada 2 milyar insan, ülkemizde ise yaklaşık 17 milyon insan, alkol bağımlılığı riski taşımaktadır. Ülkemizde alkol kullanım yaşı maalesef 11 yaşa kadar inmiştir. Ülkemizdeki alkol kaynaklı trafik kazalarının oranı yüzde 60 tır. Dünya Sağlık Örgütünün Türkiye dahil 30 ülkeyi içeren araştırmasına göre cinayetlerin yüzde 85'i, eşler arası şiddetin yüzde 70’i, hırsızlık ve yankesiciliklerin yüzde 71’i, ırza tecavüzlerin yüzde 50’si, akıl hastalıklarının yüzde 60'ı alkol ve benzeri maddelerden kaynaklanmaktadır. Tüm uluslararası tanımlamalarda alkol bir uyuşturucu olarak kabul edilmektedir. Alkolün tıbbi psikolojik ve ahlaki yönden birçok zararı bilimsel olarak ortaya konmuştur. Alkol dünyadaki birçok ülkenin mücadele ettiği sorunlardandır. Alkol, insan sağlığını tehdit eden önemli bir sorundur ve maalesef önce zararına rağmen alkol satışı ve kullanımı özendirilerek toplum yaşam alanlarının merkezine alınmaya çalışılmaktadır.

Anayasamızın 58. maddesine göre; ‘Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.’ ifadesi alkol ve madde kullanımının önlemenin devletin anayasal görevleri arasında bulunmaktadır. İster seçilmiş, ister atanmış olsun sorumluluk makamında olan her bir ferdin, bu hüküm doğrultusunda hareket etmesi yasal bir zorunluluktur. Türk halkı olarak bizlerin alkol ve benzeri uyuşturucu madde türlerine feda edilecek tek bir ferdi dahi bulunmamaktadır.

STK’LAR OLARAK ŞİDDETLE KINIYORUZ

STK’lar tarafından olarak hazırlanan basın açıklamasını okuyan Eğitim Bir-Sen Merzifon Temsilcisi Mustafa Baş, “İlçemizde içkili mekanların yerleri daha önce belirlenmişken ve buralarda birçok yaralamalı ve ölümü olaylar yaşanmışken 04.12.2019 tarihinde Merzifon Belediyesi Meclisine gelen içkili mekanların çoğaltılmasına yönelik teklif maalesef bizleri derinden üzmüştür. Bu olay üzerine Merzifon'umuzun geleceği ve nesiller için faaliyet gösteren STK temsilcileri konu ile ilgili Belediye Başkanı sayın Alp Kargı ile görüşerek kendisinden konuya dair hassasiyet göstereceğinin sözünü almıştır. Fakat daha sonra aynı konu tekrar meclis gündemine getirilerek içkili mekanların çoğaltılmasına dair karar meclisten 07.01.2020 tarihinde oy çokluğu ile apar topar geçirilmiştir. Üstelik bu durum Merzifon Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğümüzün verdiği olumsuz rapora rağmen gerçekleştirilmiştir. Belediye Meclisi'nin bu kararı ilçe kaymakamlığımız uhdesinde bulunan kadına yönelik şiddetle mücadele koordinasyon kurulunun ve bağımlılıkla mücadele komisyonunun asil üyelerinden birisi olan Merzifon Belediyesi'nin taşıdığı sorumlulukla büyük bir çelişki arz etmektedir. Belediye Meclisi'nin oy çokluğu ile almış olduğu bu talihsiz kararı STK’lar olarak şiddetle kınıyoruz. Bu karara destek veren Belediye meclis üyelerini gençlerimizi ve geleceğimizi karşı tarihi sorumluluklarını hatırlatmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

KARARLARINIZI ALIŞKANLIK VE İDEOLOJİLERİNİZE GÖRE VERMEYİN!

Alınan kararın talihsiz olduğunu ve acilen dönülmesini gerektiğini söyleyen Mustafa Baş, “Memleketimizin ve nesillerimizin ihyası ve geleceği için sorumluluk mevkiinde olan tüm yönetici ve idarecilerine sesleniyoruz. Kararlarınızı kişisel düşünce, alışkanlık ve ideolojilerinize göre değil, memleketimizin ve milletimizin geleceği doğrultusunda vermelisiniz. Çağdaş dünya ülkeleri, alkol bağımlılığından kurtulmak için maddi ve manevi çok yatırımlar yapıyorken, alkol iletinin tarihi ve kültürel açısından şehrimizin en güzide yerlerine getirilerek gelecek nesillerimizin imhasına yol açılmasına müsaade etmemelisiniz. Bizler hayra öncülük eden, şerre engel olmak isteyen, geleceğin sağlıklı nesillerini inşa etmek için çaba sarf eden STK’lılar olarak diyoruz ki Belediye Meclisi'nin almış olduğu talihsiz karardan acilen dönülmelidir. Konunun her aşamasının takipçisi olacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz. Son söz olarak diyoruz ki tüm kötülüklerin anası olan ilişkiyi şehrimizin merkezinde istemiyoruz” diye konuştu.

17 Ocak 2020 tarihli Belediye Meclisi'nin “içkili mekanların artırılmasına” yönelik aldığı karar konulu basın açıklamasına İlim Yayma Cemiyeti Merzifon Şubesi, İlim-Der, Vezirköprülüler Yardımlaşma Derneği, Merzifon Alperen Ocakları, Eğitim Bir-Sen Merzifon Temsilciliği, Sevgi Elleri Yardımlaşma Derneği, Türkiye Gençlik Vakfı Merzifon Temsilciliği, Kızılay Merzifon Şubesi, Yeşilay Merzifon Temsilciliği, İHH Merzifon Temsilciliği, Memur-Sen Merzifon Temsilciliği, Merzifon İmam Hatipliler Mezunları ve Mensupları Derneği, Merzifon Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Merzifon Din Görevlileri Derneği, Diyanet-Sen Merzifon Temsilciliği, Merzifon Eğitim ve Kültür Vakfı, Merzifon Tasavvuf Yolu Derneği, Bedesten Kültür Çevre Spor ve İzcilik Kulübü Derneği katılan sivil toplum kuruluşları katıldı.
Kaynak: Yaşar BAŞKURTEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI