Bugun...“HER TÜRK VATANDAŞINA YAPILMIŞ HAKARETTİR”
Tarih: 30-07-2020 09:41:47 + -


ADD Merzifon Şube Başkanı Hakkı Tarık Nur, “Erbaş’ın Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı hakaret içeren söylemleri Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak her Türk vatandaşına yapılmış hakarettir.” dedi.

facebook-paylas

“HER TÜRK VATANDAŞINA YAPILMIŞ HAKARETTİR”

ADD Merzifon Şube Başkanı Hakkı Tarık Nur, “Erbaş’ın Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı hakaret içeren söylemleri Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak her Türk vatandaşına yapılmış hakarettir.” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Merzifon Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a “Atatürk’e hakaret etmek ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçundan” dava açtı.

ADD Merzifon Şube Başkanı Hakkı Tarık Nur, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Merzifon Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi verdi.

Atatürk'ü lanetlemesinin Anayasal suç olduğunu belirten Nur, “Ali Erbaş 24.07.2020 tarihinde, Ayasofya Camisinde cuma namazı öncesi verdiği hutbede ‘Allah’ın izni ve inayetiyle İstanbul’u fethe mazhar olan, aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, cennet mekân Fatih Sultan Mehmed Han’a ve 1 Haziran 1453'te Ayasofya’da ilk Cuma namazını kıldıran ilim ve hikmet tabibi Akşemseddin Hazretlerine selam olsun.’ demiş ve devamında ‘Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar.’ demek suretiyle İstanbul’u düşman işgalinden kurtaran Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anmak yerine lanet okumak suretiyle alenen hakaret etmiş ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir. Şüpheli şunu unutmasın ki bugün Ayasofya'da cuma namazı kıldırmasını Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçludur. İstanbul'u düşman işgalinden kurtaran Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmamak ve anmadığı gibi lanet okumak nasıl bir zihniyettir?

Lozan Barış Antlaşmasının 97. yıldönümüne denk getirilen Ayasofya Camisinde cuma namazında şüpheli Ali Erbaş'ın söylemleri, Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, çağdaş kazanımlara, laik ve demokratik cumhuriyete açıkça meydan okunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin memuru olan şüpheli açıkça Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırı hareket etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin memuru statüsünde olan şüpheli Ali Erbaş'ın düşman kuvvetlerini lanetlemesi gerekirken oturduğu minberden Türk Toplumunun Ortak Değeri olan Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okuması şüphelinin içindeki şeriat devleti özleminin dışa vurumundan başka bir şey değildir. Şüpheli Ayasofya Müzesinin cami olarak ibadete açılmasına ilişkin değerlendirme yaparken de '’İçinde sadece ibadet edilmekle kalınmasın bir mektep bir medrese de olsun'' diyerek şeriatla yönetilme arzusunu dışa vurmuştur. Medrese İslam ülkelerinde, genellikle İslamlık kurallarına uygun bilgilerin okutulduğu öğretim kurumudur. Türkiye Cumhuriyeti Laik ve Sosyal Hukuk devletidir. Şüphelinin bu söylemi ile ilgili de suç duyurusunda bulunulmuştur. Görüldüğü üzere şüpheli gaflet ve delalet içindedir.

Şüphelinin halen Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yapması hem Anayasaya hem de Diyanet İşleri Kuruluş Kanunu’na aykırıdır. Şöyle ki; Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının başlangıç bölümüne ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilk dört maddesine aykırı davranmaktadır.

Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve O’nun inkılâp ve ilkeleri doğrultusunda hareket edilmesi vurgusu sürekli yapılmıştır. Şüphelinin haddini aşarak Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü lanetlemesi Anayasal suçtur.

Bütün ulusların insanlık ailesinin bir parçası olduğunu vurgulayarak, insanlığın bütünleşmesi düşüncesinin tohumlarını atan Çağdaş Devlet Kurucusudur.

Şüphelinin Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı hakaret içeren söylemleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak her Türk vatandaşına yapılmış hakarettir.

Ayrıca, cezai takibat gerektiren bu hakaret eylemi, her geçen gün Atatürk’ü düşman olarak gören ve bunu hakaretle ifade etmenin düşünce özgürlüğü kapsamında olmadığından sonuçları itibariyle emsal bir karar olacaktır. Bu anlamda bu tarz söylemlerin halkı kin ve nefret boyutunda karşı karşıya getirme çabasına, yargının gereken emsal karar ile dur diyeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Pusula Haber MerkeziEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI