Bugun...“HAKKANİYETLİ ÜCRET POLİTİKASI UYGULANMALIDIR”
Tarih: 26-03-2020 10:32:03 + -


Amasya Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı Fevzi Karaboyun, “Bu adaletsiz uygulamalara son verilip Covid-19 virüsüne karşı mücadele eden herkese hakkaniyetli bir ücret politikası uygulanmalıdır” dedi.

facebook-paylas

“HAKKANİYETLİ ÜCRET POLİTİKASI UYGULANMALIDIR”

Amasya Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı Fevzi Karaboyun, “Bu adaletsiz uygulamalara son verilip Covid-19 virüsüne karşı mücadele eden herkese hakkaniyetli bir ücret politikası uygulanmalıdır” dedi.

Hastanelerde sadece sağlıkçıların değil sağlık hizmetleri sınıfı dışında çalışanlarında yer aldığını belirten Amasya Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı Fevzi Karaboyun, “Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklaması üzerine sağlık çalışanlarına covid-19 virüsüne karşı yürüttüğü mücadele için destek olmak amacıyla 3 ay boyunca döner sermaye ödemeleri tavan üzerinden hesaplanacaktır.

Sağlık hizmetleri sınıfında bulunan sağlık ve yardımcı sağlık personelinin sabit üstü döner sermaye ödemeleri 3 ay boyunca tavan üzerinden ödenecektir. Covid-19 virüsüne karşı hep sahada olan ve hastaların iyileşmesi için riskleri göze alan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu arttırılması sağlanmıştır. Ancak sağlık hizmeti ekip işi olarak gerçekleşmektedir. Hastaların bulunduğu hastanelerde teknik, idari ve temizlik için görev yapan sağlık hizmetleri sınıfı dışında çalışanlar da bulunmaktadır. Ancak teknik, idari ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar sağlık hizmetleri sınıfına göre çok düşük sabit üstü döner sermayeden yararlanmaktadır.

Teknik hizmeteler sınıfında görev yapan tekniker ve mühendis gibi unvanlarda görev yapan çalışanlar, sağlık kuruluşlarının teknik anlamda sağlık hizmetine emek vermektedir. Tedavi amacıyla kullanılan donanımların düzgün çalışması için destek sağlamaktadırlar. Genel idari hizmetler sınıfında görev yapan VHKİ ve memur gibi unvanlarda görev yapan çalışanlar, hastaların kayıtları ve hastanenin bütçesini düzenlemektedir. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar da hastanenin temizliğinden sorumludur. Sağlık hizmetleri sınıfı dışında bulunanlar da sağlık çalışanları gibi hakkaniyetli bir döner sermaye ücretinden yararlanmalıdır.

Kamu hastanelerinde ayrıca 657 sayılı Kanunun 4. Maddesi D bendi hükmüne göre görev yapan işçi statüsünde çalışanlar da bulunmaktadır. Asgari ücretle görev yapan ve herhangi bir ek ödemesi bulunmayan 4/D kamu işçilerinin de bu süreç içerisinde ek ödeme verilmesi gerekmektedir.

Sahada 1 inci basamak sağlık hizmeti sunumunda görev yapan Aile Sağlığı Merkezi çalışanları virüs salgınına karşı yurt dışından gelenlerin izolasyonu takip etmekte ve virüs tehlikesine karşı aile hekimliğine gelenleri yönlendirmektedir. Sadece aile hekimliği sözleşme ücretinden yararlanan ve döner sermaye ücreti bulunmayan aile sağlığı çalışanları için ek ödeme yapılmalıdır.

Üniversite hastaneleri Sağlık Bakanlığı’ndan bağımsız olduğu için Sağlık Bakanlığı çalışanlarına verilen 3 ay tavan üzerinden döner sermaye ücreti, üniversitelerde uygulanmasında sorun olacaktır. Sağlık Bakanlığı covid-19 virüsüne karşı Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan destek almaktadır. Ancak Üniversite hastaneleri için böyle bir destek açıklanmamıştır. Döner sermaye ücreti kurumların kendi bütçesinden sağlandığı için üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı çalışanları gibi tavandan verilecek döner sermaye ücretinden yararlanamayacaktır.

Bu adaletsiz uygulamalara son verilip Covid-19 virüsüne karşı mücadele eden herkese hakkaniyetli bir ücret politikası uygulanmalıdır.” ifadelerine yer verdi.
Kaynak: Pusula Haber MerkeziEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI