Bugun...ETÇİL BUZAĞILAR ELDE EDİLİYOR
Tarih: 19-10-2020 09:58:47 + -


Merkezi Merzifon’da yer alan Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından Suluova Dağ Köylerinde yürütülen projeyle etçil buzağılar elde ediliyor.

facebook-paylas

ETÇİL BUZAĞILAR ELDE EDİLİYOR

Merkezi Merzifon’da yer alan Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından Suluova Dağ Köylerinde yürütülen projeyle etçil buzağılar elde ediliyor.

Proje hakkında Birlik Başkanı Güner Aslan, “Amasya DSYB olarak 01.01.2020 tarihinde başlatmış olduğumuz “Suluova Dağ Köylerinde Suni Tohumlama Yoluyla Etçi Melezi Buzağıların Elde Edilmesi Projesi” çalışmalarımız kapsamında etçil buzağılarımızı almaya devam ediyoruz.

Amacımız pastoral dağlık alanlarda, mera hayvancılığı yapan köylerimizde, melez sığır yetiştiren süt üretimini düşünmeyen işletmelerimizde Limuzin, Angus, Charolais, Simental gibi etçil özellikleri çokça olan buzağılar elde edilmesidir.

Geçmiş yıllarda yapmış olduğumuz Merzifon, Hamamözü ve Taşova ilçeleri dağ köylerimizde üretim yapan işletmelerimizde melezleme projelerimizden elde ettiğimiz sonuçlar çokça memnun etmiştir. Birliğimiz tarafından yapılan suni tohumlama uygulamaları sonucunda hayvan sayılarının ve et üretiminin doğru orantı ile arttığı görülmüştür.

Bu sayede ülkemizin et üretimi ihtiyacını bir nebzede olsa karşılayabilmek ve Suluova organize besi bölgesinde bulunan besi işletmelerimizin de talep etmiş oldukları besi materyalinin sağlanmasını hedeflemekteyiz.

Amacımız başta üreticilerimizin işletmelerinde mevcut hayvanlarından üretilen etin kalite ve veriminin artırılması, işletme karlılığının yükseltilmesi bölgemiz hayvancılığının hızlı gelişmesi ve etçil hayvan sayısının artmasıyla birlikte kırmızı et üretiminin desteklenmesidir.” diye konuştu.
Kaynak: HABER MERKEZİ/PUSULAEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI