Bugun...BİR TEPKİ DE DEMOKRASİ PLATFORMUNDAN GELDİ
Tarih: 17-05-2018 05:32:07 Güncelleme: 17-05-2018 05:45:07 + -


İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliama bir tepki de Merzifon Demokrasi Platformu’ndan geldi.

facebook-paylas

BİR TEPKİ DE DEMOKRASİ PLATFORMUNDAN GELDİ

İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliama bir tepki de Merzifon Demokrasi Platformu’ndan geldi.

İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliama tepkiler dünyada ve Türkiye’de çığ gibi büyürken bir tepki de Merzifon Demokrasi Platformu'ndan geldi. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde İsrail’in kanlı eylemlerine karşı basın açıklamasında bulunan platform üyeleri katliama ‘dur’ dedi. Basın açıklamasına Merzifon Belediye Başkan Alp Kargı, CHP Merzifon İlçe Başkanı Hasan Koparan ve vatandaşlar katılarak destek verdi.

Merzifon Demokrasi Platformu sözcüsü Recep Karabek’in meydanda toplanan grup adına okuduğu basın açıklamasında İsrail’in yıllardır Ortadoğu’da Filistin halkına yönelik olarak yaptığı katliamların son bulması istendi. Karabek, “İsrail yıllardır Ortadoğu’da Filistin halkına yönelik olarak yaptığı katliamlara bir yenisini ekledi. İsrail yaptığı katliamda 58 Filistinliyi öldürürken 2 bine yakın kişi ise yaralandı. Ortadoğu’yu kendi çıkarları için kan gölüne çevirenler dün kameralar karşısında utanmadan, sıkılmadan barış çağrısı yaparak adeta bölge halklarıyla dalga geçtiler. İsrail’in Ortadoğu’daki katliamlarının yıllardır en büyük destekçisi ABD Tel Aviv’de bulunan Büyükelçiliğini katliamın olduğu gün Kudüs’e taşıyarak adeta Büyükelçiliği için kanlı bir açılış yapmıştır. İsrail Filistin halkının ulusal hak taleplerini dile getirmek için yaptığı gösterilere kurşun ve bomba yağmuruyla karşılık vererek yurt savunması yapan Filistin halkının üzerine adeta ölüm kusmuştur. Bu saldırılarda onlarca çocuk, kadın vahşice katledilmiştir” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu’nun bugün ki halini almasında ABD’nin izlediği politikaların oluğuna vurgu yapan Karabek, “İsrail’in yaptığı katliamlarını ABD’nin Ortadoğu planlarından ayrı tutmamak gerekir. Bizzat Donald Trump tarafından 6 ay önce ilan ABD’nin Ortadoğu’da ki denklemi kendi lehine çevirmek için yaptığı bu hamle Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 9 karşı 128 oyla reddedilmesine rağmen hayata geçirildi. Filistin halkı bir taraftan ölülerini taşıyıp bir taraftan İsrail’in saldırılarına direnmeye çalışırken açılış törenine katılmak için İsrail’e gelen Emperyalist ülkelerin liderleri utanmadan kameraların karşısına geçip gülücükler saçarak Ortadoğu’ya barış getirecekleri yalanlarını söylüyorlardı” dedi.

Yaşanan olaylarda AK Parti’nin daha somut adımlar atmasını beklediklerini söyleyen Karabek, “AKP hükümeti ise karar için yok hükmündedir demekle yetinip somut tek bir adım bile atmayarak katliama karşı sessiz kalmıştır. Oysa gün kınıyorum, protesto ediyorum gibi söylemlerle vakit kaybedecek gün değildir. Sadece Filistin halkı değil, ülkemizdeki işçiler ve emekçiler Filistin halkına dönük saldırılara karşı AKP hükümetinden İsrail ve ABD’ye karşı somut adımlar beklemektedir. ABD ve İsrail ile bütün askeri antlaşmalar derhal iptal edilmelidir. İsrail ile tank ve silah modernizasyonuna dönük yapılan bütün antlaşmalar iptal edilmelidir. ABD ve İsrail ile bütün ikili antlaşmalar dondurulmalı ve ekonomik ilişkiler askıya alınmalıdır. Bütün emperyalistlere birlikte bölgedeki gerici güçler Ortadoğu’dan çekilmeli, Ortadoğu’nun geleceğine Ortadoğu halkları karar vermelidir. Bu talepler sadece ülkemizde yaşayan ve katliama karşı tepki gösteren bizlerin değil bütün dünya halklarının ortak talepleridir. Bunlar ve daha fazlası ABD ve İsrail’e karşı yapılmayıp, tepkiler sadece basın önünde efelenip arkadan gizli anlaşmalar yapma olarak devam ederse katliamların devam etmesi kaçınılmazdır. Bizler Merzifon Demokrasi Platformu olarak Filistin halkına yönelik yapılan bu saldırıları kınıyor, AKP hükümetini ABD ve İsrail’e karşı somut adımlar atmaya çağırıyoruz” diye belirtti.HABER VİDEOSU

Kaynak: Haber: Emre GENÇKANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER VİDEO HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI