Bugun...BAŞKAN KARGI’DAN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ
Tarih: 26-03-2018 17:57:03 + -


Zabıta ekiplerinin pazaryerinde bulunan esnaflara ait eşyaları kaldırmaya çalışması üzerine esnafla zabıta ekipleri arasında kısa süreli bir gerginlik yaşanmıştı. Yaşanan gerginlikle ilgili Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı’dan beklenen açıklama geldi.

facebook-paylas

BAŞKAN KARGI’DAN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

Zabıta ekiplerinin pazaryerinde bulunan esnaflara ait eşyaları kaldırmaya çalışması üzerine esnafla zabıta ekipleri arasında kısa süreli bir gerginlik yaşanmıştı. Yaşanan gerginlikle ilgili Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı’dan beklenen açıklama geldi. Başkan Kargı açıklamasında pazarcı esnafının Pazar yerinin düzenine tüm uyarılara rağmen uymadığı için böyle bir uygulama gerçekleştirildiğini belirtti.

Zabıta ekiplerinin pazaryerinde bulunan esnaflara ait eşyaları kaldırmaya çalışması üzerine esnaf tepki göstermiş ve kısa süreli bir gerginlik yaşanmıştı. Gerçekleşen talihsiz olaydan sonra Merzifon Belediyesi eleştirilerin odağı olmuştu. Bunun üzerine sessizliğini bozan Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, “Pazar Yeri civarında vatandaşımızdan da gelen talepler doğrultusunda bir uygulama yaptık ve pazarcı esnafımızdan akşam pazar kapandıktan sonra kendilerine ait olan tabla, çadır taşı,kasa vs.. gibi malzemelerini bir hafta boyunca etrafını çevirdiğimiz ve kendilerine hiç de uzak olmayan güvenli bir yere almalarını rica ettik.Maalesef değerli esnafımız bu ricamızı yerine getirmediğinden biz de Belediye olarak bu taşıma işlemini gerçekleştirip,kendilerine tekrar uyarıda bulunarak bu düzene uymalarını bir defa daha rica ettik” diyerek gerçekleştirilen taşıma durumunun gerekçesini ifade etti.

Gerçekleştirilen uygulamanın arkasında olduklarını ifade eden Başkan Kargı, sırf muhalefet etmek için doğru bir uygulamanın eleştirilmesinin doğru olmadığını belirtti. Başkan Kargı açıklamasının devamında, “Sadece muhalefet etmek adına yapılan bu doğru uygulamayı görmezden gelerek pazarcı esnafını mağdur edilmiş gibi gösterip halkımızı yanıltmayı doğru bir davranış olarak görmediğimi de belirtmek istiyorum. Vatandaşlarımız pazarın kurulmadığı günlerde evlerinin duvarlarına yaslanan tezgahlardan, ulu orta bırakılan çadır taşları,kasa gibi malzemelerden muzdarip oluyor ve konuyla ilgili sürekli Belediyemize başvuruyorlardı. Bizlerde bu kötü görüntülerin yaşanmaması adına esnafımız için malzemelerini güvenli bir şekilde saklayabilecekleri pazar yeri civarında bir alan oluşturarak esnafımızın kullanımına açtık” ifadelerini kullandı.

Yaşanan olaylar sonrası MHP İlçe Başkanı Hüseyin Saka’nın “Halktan korkma,halkın içine gir,seni bu halk seçti” eleştirilerine ve AK Parti İlçe Başkanı Yasin Kuzucu’nun Yüzüncü Yıl Sanayi sitesinde ki yıkılan rampanın insanları mağdur ettiği yönündeki eleştirilerine de cevap veren Başkan Kargı, “Kaldı ki; bu konuda hiç mütevazi olmayacağım, her zaman her platformda halkının ve esnafının içerisinde olan bir belediye başkanı olarak “Halktan korkma,halkın içine gir,seni bu halk seçti“ tarzında ki son derece yakışıksız üsluba kayıtsız kalmam da mümkün değildi. Tabi bu tarz eleştirileri de değerli iki başkandan duyunca yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru olduğunu görüyorum. Ak Parti İlçe Başkanı’nın da Yüzüncü Yıl Sanayi sitesinde ki yıkılan rampanın yerine daha kesinleşmiş bir çalışmamız olmadan asılsız duyumlarla açıklama yapması da asıl değerli başkanların halktan ve yapılan işlerden ne kadar uzak olduklarını göstermektedir. Kolay değil sağlıksız ve her haliyle içler acısı durumda ki Katık Pazarı’nın ilçemize yakışır bir hale getirilmesi, devri iktidarlarında üvey evlat muamelesi gören sanayi sitesi ve esnafının yapmış olduğumuz ve yapacağımız çalışmalarla hak ettiği hizmeti dönemimizde alması sayın başkanlarımızı endişeye itmiş olacak ki bu tür açıklamalara başvuruyorlar” şeklinde konuştu.

Esnafın zararına hiçbir uygulamaya imza atmadıklarının altını çizen Başkan Kargı, “MHP ve AK Parti İlçe Başkanlarımızın Pazar Esnafının sorunları hakkında kendilerince haklı eleştirilerini yerel basın aracılığı ile okuduk. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, bu şehirde yaşayan yetmiş bin insanın sağlıklı bir şekilde alış veriş yapmaları için en uygun ortamı hazırlamak bizlerin asli görevlerinden bir tanesidir. Merzifon Belediyesi olarak hiçbir zaman hangi esnaf kolu olursa olsun gerek yazılı, gerek sözlü uyarılarımızı yapmadan hiçbir uygulamayı hayata geçirmedik. Söz konusu Pazar esnafımızla bir araya geldiğimiz her sohbette de pazar yerinin intizamından, ürünlerin kalitesine, etiket uygulamasından, pazar yerinin düzenine varana kadar bu şehrin insanının en nitelikli bir şekilde bu

hizmeti alması gerektiğini ifade ettik. Sonuçta içinde olduğumuz halkımız ve esnafımız kimin ne yaptığını ve yapacağını en iyi şekilde görüyor ve biliyor” dedi.
Kaynak: Haber: Emre GENÇKANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • MERZİFON
  MERZİFON
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. MERZİFON
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI