Bugun...BAŞHEKİM SEZİKLİ, YENİ KORONAVİRÜSÜ ANLATTI
Tarih: 16-03-2020 13:08:55 + -


Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Selçuk Sezikli, Yeni Koronavirüs’ün nasıl bulaştığını, korunmak için neler yapılması gerektiğini ve belirtilerini paylaştı.

facebook-paylas

BAŞHEKİM SEZİKLİ, YENİ KORONAVİRÜSÜ ANLATTI

Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Selçuk Sezikli, Yeni Koronavirüs’ün nasıl bulaştığını, korunmak için neler yapılması gerektiğini ve belirtilerini paylaştı.

NASIL BULAŞIR?

Yeni Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüs olduğunu aktaran Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Selçuk Sezikli, “Yeni Koronavirüs, hasta kişilerin öksürme veya hapşırmasıyla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin, ağız burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin, ağız burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gerçekleşebilir. Yeni Koronavirüs’ün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.” dedi.

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Virüsten korunmak için önerilerde bulunan Başhekim Sezikli, “Akut solunum yolu enfeksiyonlarının buluşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu içinde geçerlidir. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır. Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Kalabalıktan olabildiğince uzak durulmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır. Öncelikle el hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı ortamlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. Sınıflar ve işyerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

BELİRTİLERİ VARSA NELER YAPILMALIDIR?

Belirtileri olduğundu maske takılması gerektiğini söyleyen Uzman Dr. Sezikli, “Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz tıbbi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer öksürüyorsanız ve ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, tıbbi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.” ifadelerine yer verdi.
Kaynak: Yaşar BAŞKURTEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI