Bugun...1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI
Tarih: 30-09-2014 01:58:15 Güncelleme: 30-09-2014 02:04:15 + -


Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sibel Çalık; bebeklerin yaşamlarının ilk 6 ayında tek başına anne sütü ile beslenmelerinin öneminin büyük olduğunu söyledi.

facebook-paylas

1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI

    Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sibel Çalık; bebeklerin yaşamlarının ilk 6 ayında tek başına anne sütü ile beslenmelerinin öneminin büyük olduğunu söyledi.
    Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sibel Çalık: “1-7 Ekim 2014 tarihleri arasında Emzirme Haftası olarak kutlanmaktadır. Amacımız ; geleceğimiz olan çocuklarımızın, kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmaktır” dedi.
    Çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesi için yürütülen çalışmaların daha bebekler dünyaya gelmeden başladığını ve doğumla birlikte artarak devam ettiğini belirten Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sibel Çalık: “Doğumu izleyen ilk 18 aylık dönemde bebeğin beslenme tarzı çocuğun daha sonraki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından çok büyük önem taşır. Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın bu ilk birkaç yılında emzirmenin sürdürülmesi, çocuğun sadece o andaki değil daha sonraki yıllarda da fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilemektedir. Ülkemizde çocuklarda ölüm nedenleri arasında beslenme yetersizlikleri, tek başına veya enfeksiyonlarla birlikte ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle bebek ve çocukların beslenmelerinin doğdukları andan itibaren düzenlenmesi gerekmektedir. Bebek ölümlerinin önlenmesinde emzirmenin katkısı önemli yer tutmaktadır” şeklinde konuştu.
    Bebeklerin yaşamlarının ilk 6 ayında tek başına anne sütü ile beslenmelerinin öneminin büyük olduğuna dikkat çeken Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sibel Çalık: “ Anne sütü bebekler için gerekli tüm besinleri içerir, kolay hazmedilir ve bebekleri hastalıklardan korur. Aynı zamanda da steril ve ekonomiktir. Ayrıca yapılan araştırmalar göstermiştir ki; anne sütü ile beslenen bebekler ileri yaşlarda zeka testlerinde daha başarılı olmaktadırlar” ifadelerine yer verdi.
    Dr. Çalık: “Emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak Sağlık Bakanlığınca 1991 yılından bu yana Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı yürütülmektedir. Yürütülen programın temel hedefi her bebeğin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin sağlanması ve 6. aydan sonra uygun tamamlayıcı besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesidir. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen başarılı çalışmalar neticesinde ülkemizde anne sütü ile beslenen bebek oranında çok ciddi artış sağlanmıştır. Tüm annelerin bebeklerini emzirmelerini tavsiye eder, sağlıklı nesiller ve mutlu yarınlar dilerim” dedi.
Kaynak: Pusula Haber Merkezi

Editör: M. Fatih KARAGÖZEtiketler :
cansu keles / 09-12-2017 05:45:00

Sıkı takipcinizim hocam☺FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AİLE-YAŞAM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • MERZİFON
  MERZİFON
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. MERZİFON
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
  AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 • BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
  BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 • İÇERDE 19. BÖLÜM
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. AK Parti - Uğur Işılak, Recep Tayyip Erdoğan Dombra
 2. BURAK AYYILDIZ - Doymadım Doyamadım
 3. İÇERDE 19. BÖLÜM
 4. Osman Zeki Öner
 5. Osmanlı
 6. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI